• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 10/04/2024

Καλημέρα. Ενεπλάκην τη Δευτέρα το απόγευμα σε ένα τροχαίο. Οδηγούσα μηχανή. Πήγα στο νοσοκομείο έκανα ακτινογραφίες και υπερηχογράφημα. Σήμερα ξύπνησα γιατί ένιωσα έναν πόνο (όχι έντονο) στα πλευρά που δεν με είχε ενοχλήσει από τη Δευτέρα. Είναι κάτι φυσιολογικό ως μικρό τραυματισμός από την πτώση ή χρειάζεται θεωρείτε έλεγχο?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν έχετε αποκλείσει το ενδεχόμενο κατάγματος μιλήστε με το γιατρό ή το φυσικοθεραπευτή σας.

    Παπούκογλου Αθηνά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι

  • Ένας επανέλεγχος με ακτινογραφία προφανώς είναι ένας μετατραυματικος πόνος

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΛΑΣΗ ΜΕΣΟΠΛΕΥΡΙΩΝ ΜΥΩΝ.ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλησπέρα σας! Γενικά είναι κάτι φυσιολογικό εφόσον δεν είναι έντονος ο πόνος και δεν έχετε άλλα συμπτώματα,δεν έχει πρήξιμο κλπ δεν χρειάζεται έλεγχο. Αν γίνει πιο έντονο η παρατήρησετε κάποιο πρήξιμο καλό θα είναι να το δείτε! Καλή συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα.πιθανων είναι από την πτώση αλλά για παν ενδεχόμενο ας το ελενξετε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Πολλές φορές θλάσεις κ μωλωπισμοι γίνονται λίγο πιο "θορυβώδεις" από πλευράς ενοχλήσεων κάποιες ώρες ή μέρες μετά από ένα τροχαίο.
    Δεν ακούγεται ιδιαίτερα ανησυχητικο, παρακολουθήστε την εξέλιξη κ αν κάτι σας προβληματίζει μιλήστε με το γιατρό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Νομίζω φυσιολογικό,αν ανεβεί το επίπεδο πόνου θέλει ακτινογραφιες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εφόσον δεν υπάρχουν αλλά σημεία και συμπτώματα, Θα έλεγα να κάνετε μερικές μέρες υπομονή, εάν συνεχίσει και δεν υποχωρεί τότε θα χρειαστεί περαιτέρω έλεγχο!

    Physio Studio - Κέντρο Φυσικοθεραπείας

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Σιγουρευτείτε οτι δεν έχετε κάταγμα σε κάποιο πλευρό. Μιλήστε με γιατρό

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα