• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 04/06/2023

ο γιος μου εχει αυτισμοειναι 12 χρονων και τωρα τελευταια ειχε δισκοιλιοτητα αμυγδαλιτιδα και τωρα διαγνωστηκε με ιγμοριτιδα ηταν ησυχος παλια τωρα καθως περασε αυτα εχει μια επιθετικοτητα οτμαει τραβαει μαλλια και τραβαει και τα δικα του να οφειλεται σε αυτα που περασε και περναει μεχρι τωρα γιατι εχει και ιγμοριτιδα θα ηρεμισει;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας,
    Συνηθως οταν περνανε πολλες ιωσεις μαζεμενες αυξανονται οι συμπεριφορες πρεπει να περιμενουμε να δουμε αν αυτες θα μειωθουν μολις το παιδι συνελθει απο την ταλαιπωρια αυτη που περασε. Για το διαστημα αυτο που ειναι τοσο ανησυχο καλο ειναι να συμβουλευτειτε την θεραπευτικη ομαδα που βλεπει το παιδι ωστε να δοθει εμφαση σε πιο συμπεριφοριστικες και αισθητηριακες ασκησεις ωστε να βελτιωθει.
    με εκτιμηση
    Εστιαζω.

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Σίγουρα τον έχουν επηρεάσει όλα ίσα πέρασε. Δώστε χρόνο και θα δείτε. Αν παραμείνει συζητήστε με τον γιατρο/ θεραπευτές του παιδιού. Επίσης βεβαιωθείτε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο. Να είστε καλά.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΥΤΟΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ. ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ. ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟΣ.

    Σφαιροπούλου Ευγενία

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Κυψέλη

  • Οπωσδήποτε να αξιολογηθεί από παιδοψυχίατρο

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί προφανώς η ένταση να οφείλετε σε αυτό που περνάει το τελευταίο διάστημα όμως μπορεί να είναι μια κακή περίοδος και ίσως μετά από ένα 3μηνο να ηρεμήσει. Επικοινωνεί λεκτικά ; Μήπως είναι ένας τρόπος επικοινωνίας ;

    Αντωνοπούλου Αθανασία

    Λογοθεραπευτής

    Βύρωνας

  • Πρέπει να παρακολουθείται από ειδικό ίσως χρειάζεται φαρμακευτική αγωγη

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι πολύ σημαντικό να έχετε μια θεραπευτική ομάδα που παρακολουθεί το παιδί, έτσι ώστε να σας δίνουν συμβουλές εξατομικευμένες και βασισμένες πάνω στο θεραπευτικό πλάνο που έχει δημιουργηθεί για το συγκεκριμένο παιδί. Γενικότητες και αοριστίες δεν μπορούν να βοηθήσουν και πιθανόν να κάνουν και κακό!

  • Καλησπερα σας! ειναι πολυ πιθανον οταν το σωμα δυσκολευεται να επηρεαζεται η διαθεση του παιδιου και να βγαινει εκνευρισμος, οπως συμβαινει σε ολους μας αλλωστε οταν δεν αισθανομαστε καλα, επικοινωνειστε μαζι του οτι φροντιζετε ολα τα ζητηματα υγειας του και σε λιγο θα νιωσει καλυτερα! πιστευ οτι οταν το παιδι νιωσει καλυτερα οι επιθετικες συμπεριφορες θα υποχωρησουν , θελει λιο υπομονη απο ολους σας!

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Οι λοιμώξεις αυτές μπορεί να έφεραν αυτή τη διέγερση, συμβουλευθείτε και τον ειδικό παιδοψυχίατρο που τον παρακολουθεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι συμπεριφορές που περιγράφετε είναι ιδιαίτερα έντονες και το προφίλ του παιδιού είναι επίσης σύνθετο. Στις περιπτώσεις αυτές, η οικογένεια χρειάζεται ειδική καθοδήγηση από εξειδικευμένο ψυχολόγο ή/και ψυχίατρο ώστε να εξομαλυνθεί το κλίμα και να βρεθεί ένας λειτουργικός τρόπος συνύπαρξης.

    Ευγλωττία - Μπερή Μαρία

    Ψυχολόγος & Λογοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Ολα αυτα που περιγράφετε είναι δύσκολες καταστάσεις που συνοδεύονται με πόνο και δυσφορία και προκαλούν ένταση και αναστάτωση σε όλους πολυ περισσότερο σε ενα παιδί με αυτισμό που δεν έχει την άνεση και τη δυνατότητα να το εκφράσει με λόγια. Έτσι η συναισθηματικά πιέζεται και ο μόνος τρόπος να το εκφράσει είναι οι συμπεριφορές που περιγράφετε. Λογικά οταν περάσουν ολα τα παραπάνω θα είναι πιο ήρεμο το παιδί. Μπορείτε πάντως να του εξηγήσετε τι συμβαίνει στο σώμα του, γιατί πονάει, οτι μπορεί να σας δείξει αυτά που αισθάνεται με άλλους τρόπους και οχι με το να τραβάει μαλλιά. Οσο μπορειτε καθυσηχαστε το παιδί και δείξτε ότι καταλαβαίνετε αυτά ... Διάβασε περισσότερα

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς