• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

Καλησπέρα, πρόσφατα ξεκίνησα να εργάζομαι ως αποθηκάριος σε μία εταιρία και αυτή τη στιγμή έχω παγιδευτεί. έρχεται ο υπεύθυνος του πόστου μου εν ώρα εργασίας και με καλεί να μιλήσω με έναν γιατρό ο οποίος προφανώς κάνει επισκέψεις στο χώρο κάθε μερικούς μήνες. Καθόμαστε και με ρωτάει ο άνθρωπος αν έχω τίποτα προβλήματα υγείας κλπ και όταν με ρωτάει για παθήσεις του ομολογώ πως είμαι αυτιστικός. Τώρα επειδή "έχει περαστεί" μου ζητάει χαρτί απο γιατρό που περιληπτικά να επιβεβαιώνει την πάθησή μου αλλιώς δε θα με κρίνει κατάλληλο για εργασία και έτσι ο εργοδότης μου δε θα έχει επιλογή από το να με απολύσει. Εγώ ανακάλυψα μόνος μου πως είμαι αυτιστικός και ποτέ δε παρακολούθησα ειδικό. Προσπάθησα να απευθυνθώ σε πολλούς γιατρούς του δημοσίου και ιδιώτες αλλά κανένας δε μπορεί να δώσει κάτι τέτοιο μετά από μόνο μία επίσκεψη και δεν είμαι διατεθημένος να παρακολουθήσω ψυχολόγο ενώ δεν έχω καν την οικονομική δυνατότητα. Δε θέλω να χάσω τη δουλειά μου και υποψιάζομαι πως αυτός ο γιατρός που πέρασε απο τη δουλειά έχει κάνει παρανομία που κατέγραψε την πάθησή μου χωρίς βεβαίωση απο ειδικό και προσπαθεί να το περάσει σε εμένα για να μην μπλέξει, δε ξέρω τι να κάνω πραγματικά χρειάζομαι κάποιον να μου δώσει το χαρτί η να με συμβουλέψει πως να ξεμπλέξω.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν εσείς γράψατε το κείμενο της ερώτησης δεν έχετε αυτισμό τέτοιον που να σας αποκλείει από την εργασία. Δυστυχώς παραπλανηθήκατε από κάποιες πληροφορίες που διαβάσατε κάπου και παρερμηνεύσατε. Αυτές τις διαγνώσεις μόνον οι ειδικοί της ψυχικής υγείας μπορούμε να αξιολογήσουμε σωστά.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλημερα σας, δυστυχως δεν μπορω σαν ειδικος να βοηθησω στο θεμα σας. Χαρτι παιρνετε απο το δημοσιο μετα απο καποιες συνεντευξεις.

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Καλησπερα σας,
    Νομιζω το καλυτερο για σας ειναι να απευθυνθειτε στο Αιγινητειο, στο τμημα ενηλικων για να κανετε μια σωστη αξιολογιση να διαπιστωσετε αν οντως ειστε στο φασμα γιατι ακομα και αν ειστε δεν υπαρχει λογος να απολυθειτε ενω δεν δημιουργειτε προβλημα στην εταιρεια σας.
    Με εκτιμηση,
    Εστιαζω.

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΩΣ ΒΓΑΛΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟΣ ΑΦΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΈΙ?? ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ .ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ. ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΗΜΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΚΕΠΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ Η ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ.

    Σφαιροπούλου Ευγενία

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,δυστυχως δεν μπορεί κάποιος ιδιώτης να σε βοηθησει και διαθεσιμος να ησουν για περισσότερα ραντεβού καθώς δεν ισχύει η γνωματευση του για εργασιακα θεματα. Καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε δημοσια δομή που ειναι και δωρεαν.Μπορεις να ρωτησεις στο Αιγινητειο Νοσοκομειο γιατι νομίζω υπάρχει τμήμα που ασχολείται με ενηλικες.Ευχομαι να βγάλεις άκρη!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Πάρτε κάποιο χαρτί από ειδικό ψυχίατρο πως δεν έχετε μείζονα ψυχοπαθολογία και μπορείτε να εργασθείτε. Μην ασχολείστε περαιτέρω εφόσον δεν θέλετε να ψάξετε αυτό που αναφέρετε πως είστε αυτιστικός, εκτός αν θέλετε να το εκτιμήσετε με τον ειδικό ψυχίατρο που θα αποτανθείτε για την εν λόγω βεβαίωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, υπάρχει τεστ για ενήλικες που μπορεί να διαγνώσει αν κάποιος έχει αυτισμό. Γίνεται σε δυο συνεδρίες διάρκειας μια ωρα έκαστη. Το κοστος ανέρχεται στα 150 ευρώ.

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς