• Αθλητικές κακώσεις
  • Υποβλήθηκε 03/08/2023

Καλησπέρα σας! Ένιωσα κάποιες ενοχλήσεις στο πίσω μέρος γόνατος μου, έκανα μια μαγνητική και έδειξε αρχή κύστη μπεκερ. Δεν έχω πόνο πάρα ένα μικρό μούδιασμα στο πίσω μέρος του γόνατος μου. Επισκέφτηκα ορθοπεδικο και μου είπε επίσης ότι έχω μια μικρή μορφή χονδροπαθεια και μικρή ρήξη έξω μινισκου. Πήρα αντιφλεγμονώδη αγωγή και έκανα φυσικοθεραπειες. Επίσης αρχησα ασκήσεις ενδυνάμωσης της περιοχής αλλά μετά από ένα μήνα το μούδιασμα επιμένει. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Υ.Γ όταν το έπαθα αυτό έκανα crossfit και τρέξιμο. Το πρώτο δεν πρόκειται να το κάνω ξανά αλλά το τρέξιμο δεν θέλω να το αφήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η κύστη Baker είναι το αποτέλεσμα κάποιου προβλήματος στο γονατό μας κι όχι η αιτία.Η αιτία σίγουρα ειναι η ρήξη του μηνίσκου ή κάποια χόνδρινη βλάβη .Όταν ο πόνος και οι ενοχλήσεις δεν εξαφανίζονται με αυτά που αναφέρετε ότι κάνατε,τότε η μόνη λύση ειναι η αρθροσκόπηση του γόνατος.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Η κύστη του Becker είναι μία πάθηση που δεν διορθώνεται με φάρμακα ή φυσικοθεραπείες. Μερικές φορές πιέζει κάποιο νεύρο ή αγγείο στην πίσω περιοχή του γόνατος και έτσι προκαλεί το μούδιασμα. Αν το πρόβλημα είναι μόνιμο ή ενοχλητικό έστω και παροδικό, η μόνη λύση είναι η εγχείρηση. Σας περιμένω στο ιατρείο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Η κύστη baker είναι κατά κανόνα ασυμπτωματική κ όπως σας είπε ο ορθοπαιδικός τις πιο πολλές φορές υπάρχει κάποια παθολογία στο γόνατο που την προκαλεί..
    Θα έλεγα ότι η ενδυνάμωση τετρακεφαλου είναι πολύ σημαντική, το τρέξιμο δεν ενοχλεί (αν είναι με καλό παπούτσι σε ομαλή επιφάνεια), κ θα υποχωρήσουν οι ενοχλήσεις.
    CrossFit δε συστήνεται, εκτός αν είστε πολύ προχωρημένος/η στη γυμναστική

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλημέρα σας. Το μούδιασμα, μάλλον, είναι από πρόβλημα που προέρχεται από την μέση. Φυσικά θέλει τόσο κλινική όσο και εργαστηριακή εξέταση για να το επιβεβαιώσουμε και να λάβετε την κατάλληλη θεραπεία για όλα τα προβλήματά σας, ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε το τρέξιμο.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Θέλετε και αγωγή ενίσχυσης χόνδρου

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης