• Αθλητικές κακώσεις
  • Υποβλήθηκε 10/08/2023

Καλησπέρα. Έπαθα εξάρθρημα επιγονατιδας στις 11/7 με αποτέλεσμα να μου βάλουν ναρθηκα τον οποίο μου αφαίρεσαν πριν τρεις μέρες και μου συνέστησαν να αγορασω έναν ναρθηκα και να αρχίσω να κινούμαι. Σήμερα όμως σε μια κίνηση προσπαθοντας να το συρώ στο κρεβάτι προκειμένου να σηκωθω αισθάνθηκα την επιγονατίδα να αλλάζει θέση παρότι είχα ήδη φορέσει το νάρθηκα. Την επανέφερα αλλά δεν ξέρω αν είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού. Δεν έχω πόνο στη βάδιση και ελαφρώς το λυγίζω. Δεν μου συνέστησαν μαγνητική.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Θα χρειαστεί να κάνετε μαγνητική τομογραφία για να δούμε την κατάσταση των καθεκτικών συνδέσμων της επιγονατίδας

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας! Θα σας συμβούλευα να κάνετε μια απεικόνιση με μαγνητικη τομογραφία για να δούμε αν οι καθεκτικοι σύνδεσμοι της επιγονατίδας έχουν υποστεί κάποια ζημιά και νιώθετε την επιγονατίδα σας να φεύγει εκτός θέσης. Μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο επικοινωνίας μου προκειμένου να κλείσετε το ραντεβού σας και να τα πούμε από κοντά. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Το εξάρθρημα επιγονατίδος είναι σχετικά σπάνιο κ αν συμβεί χωρίς ιδιαίτερη βία πιθανόν να οφείλεται κ σε "κατασκευαστικές" ιδιαιτερότητες
    Είναι όντως πιθανό μετα από ένα εξάρθρημα να υπάρχει αστάθεια στην επιγονατίδα.
    Η μαγνητική είναι χρήσιμη , κυρίως αν υποψιάζεται κάνεις βλεβες του χόνδρου ή αν υπάρχουν συλλογές υγρού κτλ...
    Παρ όλα αυτά η θεραπεία για αρχή είναι η ακινητοποίηση κ στη συνέχεια κάποιο πρόγραμμα φυσιοθεραπείας κ ενδυνάμωσης τετρακεφαλου.
    Αν ωστόσο το εξάρθρημα υποτροπιάζει συχνά (δεν είναι το συχνότερο) τότε ίσως χρειάζεται κάποια εγχείρηση σταθεροποίησης κ επανεπικεντρωσης της επιγονατίδος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να προγραμματίσετε μαγνητική τομογραφία για να εκτιμηθεί το μέγεθος της βλάβης (ελεύθερα σωμάτια εντός άρθρωσης, μέγεθος ρήξης συνδέσμων, συνοδές κακώσεις,κτλ). Ανάλογα με τα συμπτώματα και την απεικόνιση πηγαίνει και η τελική θεραπεία.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Σας συνέστησαν όμως εγχείρηση από την αρχή. Πιστεύω ότι μέχρι να χειρουργηθείτε θα έχετε μία αστάθεια της επιγονατίδος. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε από κοντά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    δεν είναι φυσιολογικό να έχετε αίσθημα νέου εξαρθρήματος. Χρειάζεται να γίνει απεικονιστικός έλεγχος.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Χρειάζεστε μαγνητική τομογραφία και εξέταση από εξειδικευμένο Ορθοπαιδικό Χειρουργό. Παρακαλώ κλείστε ραντεβού για περισσότερες πληροφορίες.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Μάλλον ξαναβγήκε.Οπωσδήποτε μαγνητική.Ο νάρθηκας που φορούσατε για 1 μήνα υποθέτω ότι ήταν -θα έπρεπε να ήταν νάρθηκας έκτασης και μόνο-μετά τον μήνα έπρεπε να φοράτε νάρθηκα με γωνιόμετρο, με πλήρη ελευθερία κίνησης και να αρχίσετε να κάνετε κάμψη του γόνατος σιγά σιγά υπο την προστασία του νάρθηκα.Δεν ήταν φυσιολογικό που βγήκε...

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ένα πρώτο αμιγές εξάρθρημα επιγονατίδας, είτε αυτόματο, είτε τραυματικό έχει πάντα το δικαίωμα να αντιμετωπιστεί αρχικά συντηρητικά, καθώς με το πέρασμα της ηλικίας το ποσοστό επανεξαρθρήματος μειώνεται στο 20%. Πάντα μαζί με τη κλινική εξέταση πρέπει να γίνεται και απεικονιστικός έλεγχος για να αποκλειστούν συνοδές κακώσεις η οποίες θα μας προσανατόλιζαν σε χειρουργική αντιμετώπιση ακόμα και σε πρώτο επεισόδιο εξαρθρήματος. Μετά το νάρθηκα που φορέσατε 1 μήνα από ότι συμπεραίνω βοηθάει η χρήση επικεντροτήρα επιγονατίδας και συνέχιση συνεδρίων φυσικοθεραπείας για ενδυνάμωση και αύξηση του εύρους κίνησης. Οποιαδήποτε αλλαγή της κλινικής εικόνα... Διάβασε περισσότερα

    Μανθάς Σπύρος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα. Η αντιμετώπιση ποικίλλει από συντηρητική μέχρι τις περισσότερες φορές χειρουργείο. Η μαγνητική είναι απαραίτητη . Η αντιμετώπιση η χειρουργική είναι αρθροσκοπικη.

    Σάσαλος Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Καλημέρα σας. Δέν είναι απαραίτητη η μαγνητική. Απαραίτητο είναι ο νάρθηκας να είναι μακρύς σε σχέση με το άκρο και να σταθεροποιεί το γόνατο και την επιγονατίδα πλήρως μέχρι να γίνει επούλωση του εσωτερικού τραύματος στούς συνδέσμους της επιγονατίδας. Ο χρόνος επούλωσης εξαρτάται από αρκετές παραμέτρους συνήθως είναι ένα με δύο μήνες ανάλογα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος