• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 09/12/2023

Το δόντι που χρειάζεται απονεύρωση εντοπίζεται στην πανοραμική;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι απαραίτητα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΝΑΙ.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ.ΑΞΙΟΛΟΞΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Κάποιες φορές μπορεί να φαίνεται στην πανοραμική, αλλά όχι πάντα. Συνήθως όταν υπάρχει κάποια εκτεταμένη τερηδόνα, ή κάποιου είδους ακροριζικη αλλοίωση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σε κάποιες περιπτώσεις ναι, αλλά όχι πάντα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Βεβαιότατα.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Σε δόντι που χρειάζεται ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) χρειάζεται οπισθοφατνιάκη ακτινογραφία (η μικρή που βγάζει ο οδοντίατρος στο ιατρείο του) και κλινικό έλεγχο από τον οδοντίατρο για να υπάρξει μια σωστή διάγνωση του εκάστοτε προβλήματος. Η πανοραμική ακτινογραφία δείχνει μια γενική εικόνα, ωστόσο δεν είναι τόσο ακριβής ώστε να γίνει σωστά η διάγνωση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλημέρα σας, άλλοτε ναί άλλοτε όχι . Για να εμφανίστεί στην πανοραμική θα πρέπει το δόντι να είναι αρκετά χαλασμένο για αρκετό καίρο και να έχουν επηρρεαστεί οι περιακροριζικοί ιστοί του δοντιού

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ναι. Μια πανοραμική ακτινογραφία μπορεί να δείξει πολλά.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Στην πανοραμικη εντοπιζονται ολες οι αλλοιωσεις,οποτε η απαντηση ειναι ναι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να φαίνεται και στην πανοραμική αλλά δεν συμβαίνει πάντοτε αυτό

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Υπο προϋποθέσεις ναι ...

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Ναι. Συνήθως εντοπίζεται.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • με μια καλη ληψη ναι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χρειαζεται εκτιμηση απο κλινικα κ αντινογραφικα ευρηματα

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,ναι αν είναι νεκρό και έχει απόστημα φαίνεται.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό