• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 25/03/2024

Θα ήθελα να γνωρίζω αν χρειάζεται απονεύρωση σε δύο γερά δόντια γερά που θ αποτελέσουν βάση για γέφυρα, καθώς λείπει το μεσαίο απ' αυτά δόντι.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση,και μπορειτε,αλλα και οχι.Ολο αυτο εξαρταται απο την κατασταση του στοματος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν ειναι απαραιτητο να απονευρωνουμε τα δοντια που χρησιμοποιουνται ως στιριγματα,εξαρταται ομως απο το περιστατικο συνεπως απαιτειται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν συνιστάται αν τα δόντια στηρίγματα είναι υγιή

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Αν τα δόντια δεν έχουν τερηδονική βλάβη που να απαιτεί την απονεύρωση τους ή δεν έχουν νέκρωση του πολφού, τότε η απονεύρωση τους όχι μόνο δεν είναι απαραίτητη, αλλά είναι και λάθος απόφαση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • οχι δεν ειναι υποχρεωτικη η ενδοδοντικη θεραπεια στα στηριγματα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καποιες φορες μπορει να χρειαστει να απονευρωθουν γερα δοντια οταν ειναι μπροστινα ωστε να τροχισθουν αρκετα για ενα καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.Καλύτερα να μην απονευρωθούν υγιή δόντια.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν χρειάζεται αν είναι γερά.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν είναι απαραίτητο εκτός αν έχουν βαθιές εμφραξεις

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Όχι δεν είναι απαραίτητο να γίνει απονεύρωση εκτός κι αν είναι πολύ στραβά τα δόντια και πρέπει να τροχιστούν πολύ! Βέβαια ποτέ δεν αποκλείεται να χρειαστεί στο μέλλον αν τυχόν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα(πόνος, απόστημα), αλλά συνήθως μπορεί να γίνει χωρίς να βγει η γέφυρα, ανοίγοντας τρύπα στη θήκη και κλείνοντάς την μετά με σφράγισμα. Κατά βάση όμως δεν χρειάζεται να γίνει προληπτικά η απονεύρωση.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή