• Aponeurosis
  • Submitted on 25/03/2024

Θα ήθελα να γνωρίζω αν χρειάζεται απονεύρωση σε δύο γερά δόντια γερά που θ αποτελέσουν βάση για γέφυρα, καθώς λείπει το μεσαίο απ' αυτά δόντι.

11 specialists answered

  • Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση,και μπορειτε,αλλα και οχι.Ολο αυτο εξαρταται απο την κατασταση του στοματος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Δεν ειναι απαραιτητο να απονευρωνουμε τα δοντια που χρησιμοποιουνται ως στιριγματα,εξαρταται ομως απο το περιστατικο συνεπως απαιτειται εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Δεν συνιστάται αν τα δόντια στηρίγματα είναι υγιή

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Dentist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Αν τα δόντια δεν έχουν τερηδονική βλάβη που να απαιτεί την απονεύρωση τους ή δεν έχουν νέκρωση του πολφού, τότε η απονεύρωση τους όχι μόνο δεν είναι απαραίτητη, αλλά είναι και λάθος απόφαση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Petroupoli

  • ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • οχι δεν ειναι υποχρεωτικη η ενδοδοντικη θεραπεια στα στηριγματα

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Καποιες φορες μπορει να χρειαστει να απονευρωθουν γερα δοντια οταν ειναι μπροστινα ωστε να τροχισθουν αρκετα για ενα καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας.Καλύτερα να μην απονευρωθούν υγιή δόντια.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Δεν χρειάζεται αν είναι γερά.

    Giannoulis Konstantinos

    Dentist

    Patras

  • Δεν είναι απαραίτητο εκτός αν έχουν βαθιές εμφραξεις

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia

  • Όχι δεν είναι απαραίτητο να γίνει απονεύρωση εκτός κι αν είναι πολύ στραβά τα δόντια και πρέπει να τροχιστούν πολύ! Βέβαια ποτέ δεν αποκλείεται να χρειαστεί στο μέλλον αν τυχόν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα(πόνος, απόστημα), αλλά συνήθως μπορεί να γίνει χωρίς να βγει η γέφυρα, ανοίγοντας τρύπα στη θήκη και κλείνοντάς την μετά με σφράγισμα. Κατά βάση όμως δεν χρειάζεται να γίνει προληπτικά η απονεύρωση.

    Manesis Konstantinos

    Dentist

    Agia Paraskevi