• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

σε ενα τεταρτημοριο του στοματος ποσα δοντια μπορουν να απονευρωθουν; σε μια συνεδρια

17 ειδικοί απάντησαν

  • ο χρόνος που χρειάζεται το κάθε δοντάκι να γίνει καλά το καθορίζει αυτό που ρωτάτε. Αν ήταν πάρα πολύ καιρό χαλασμένο μπορεί να πάρει περισσότερο καιρό να γίνει καλά από κάποιο που χάλασε πρόσφατα.Θέλει υπομονή και φροντίδα και από τις δύο μεριές..

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εξαρταται απο την κατασταση στην οποια βρισκοντε τα δοντια...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Όσα αντέχει ο γιατρός και ο ασθενής.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Εξαρτάται από τα δόντια. Αν είναι πολυριζα ή μονοριζα.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Όλα , όσα αντέχει ο ασθενής και ο οδοντίατρος μαζί !

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ανάλογα την περίπτωση κ τον χρόνο που μπορεί να διαθέσει ο ασθενής κ ο οδοντιατρος για το ραντεβου.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα σας, προσωπικά και είναι αυστηρά προσωπική άποψη κι όχι ο κανόνας , ανάλογα με την ανατομία και κάποια ενδεχόμενη παθολογία των δοντιών, μέχρι δύο ,το πολύ.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θεωρητικα ολα. Ειναι στη κριση του οδοντιατρου και αναλογα το προβλημα

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Όσα αντέχει ο ασθενής και ο γιατρός .

    Οδοντιατρείο Happy Smile - Παρίση Ευαγγελία & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Καισαριανή

  • αναλογα με την εμπειρια του θεραποντα θεωρητικα δεν υπαρχει οριο σεποσα δοντια μπορει να κανει ενδοδοντικη θεραπεια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Από ένα έως όλα, εξαρτάται την υπομονή του ασθενούς.

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Αυτό εξαρτάται από τον θεράποντα οδοντίατρο, τις ανάγκες του στόματος-σχεδιο θεραπείας κ τον χρόνο που υπάρχει. Δεν υπάρχει αριθμητικός περιορισμός.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλο ειναι καθε απονευρωση να γινεται χωρις βιασυνη κ συμφωνα με τα βημαρα που οριζει το πρωτοκολλο θεραπειας.αν υπαρχει ομως ελλειψη χρονου κ θελουμε πιο γρηγορα αποτελεσματα πανω στο πλαισιο της θεραπειας να επισπευσουμε την διαδικασια.αν προκειται για μπροστινα δοντια στην ανω γναθο κ αναφερομαι στους κοπτηρες κ τους κυνοδοντες μπορουν να απονευρωθουν δυο δοντια μαζι επειδη εχουν το προνομιο κ ειναι μονορριζα,δηλαδη εχουν μια μονο ριζα,οποτε κ η ενδοδοντικη θεραπεια ειναι λιγοτερο απαιτητικη χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν επιβαλλεται η ιδια προσοχη κ φροντιδα απο τον θεραποντα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας ,αν είναι μονοριζα μέχρι 3.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν υπάρχει περιορισμός. Εξαρτάται πόση αντοχή έχει ο ασθενής να κάτσει με το στόμα ανοιχτό.
    Ωστόσο, πάντα προτείνω το μέτρο σε ο, τι κάνουμε, καθώς, όσο πιο περιορισμένο το χειρουργικό πεδίο, τόσο πιο εύκολος είναι ο έλεγχος για όποιες τυχόν ευαισθησίες

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν υπάρχει κάποιο όριο, η συνήθης πρακτική είναι ένα δόντι ανά συνέδρια. Συνήθως χρειάζονται όμως παραπάνω από μια επισκέψεις για κάθε δόντι.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι