• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 18/08/2023

Σε απονευρωμένο δόντι υπάρχει απόστημα. Πήρα αντιβίωση κ πολλά παυσίπονα. Αλλά ακόμα πονάει κ περισσότερο στο κρύο νερό. Ο πόνος ξεκίνησε όταν έγινε η προετοιμασία για θήκη. Σε νέα ακτινογραφία δεν φαίνεται το απόστημα. Υπάρχει περίπτωση να έφυγε με την αντιβίωση; Γιατί πονάει ακόμα; Πρέπει να ξαναγίνει απονευρωση;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Ο πόνος στο κρύο νερό δεν είναι από το απονευρωμένο δόντι, κάτι άλλο συμβαίνει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Πρεπει να επανακτιμηθει η απονευρωση εξαρχης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα. Τα αποστήματα δεν φεύγουν με την αντιβίωση απλά μειώνονται κάπως τα συμπτώματα. Θα πρέπει να ελεγχθεί η απονεύρωση που έχει γίνει στο δόντι σας

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ο πόνος στον κρύο δν οφείλεται στο απονευρωμένο δοντι. Θα πρέπει να αξιολογηθούν τα παρακείμενα δόντια

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας,το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποιος ριζικός σωλήνας που δεν έχει απονευρωθει.Καλο είναι να γίνει η θεραπεία σε κάποιον ενδοδοντιστη.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καταρχάς αν είναι απονευρωμενο, είναι αδύνατο να αντιλαμβάνεται θερμοκρασιακά ερεθίσματα. Επίσης το απόστημα είναι βλάβη μαλακών ιστών και δεν απεικονίζεται ακτινολογικά. Τέλος η αντιβίωση δεν είναι θεραπεία για το απόστημα. Η δράση της είναι 600.000 φορές μικρότερη από αυτή που χρειάζεται. Προφανώς φταίει κάποιο άλλο δόντι και όχι το θεραπευμένο για το κρύο. Για το απόστημα χρειάζεται κλινικός έλεγχος

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Ενδοδοντικά θεραπευμένο δόντι ΔΕΝ πονάει απο κρύο.

    Πιθανόν οφείλεται σε κάποιο διπλανό ο πόνος απο κρύο

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Με το κρύο δεν πονάει το απονευρωμενο . Χρειάζεται κλινική εξέταση για να απαντήσει κάποιος..

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει να πραγματοποιηθεί ένας κλινικός έλεγχος, ώστε να διαπιστωθεί τι ακριβώς έχει συμβεί με την απονεύρωση για να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε ποια είναι η αιτία της ευαισθησίας και τι έχει συμβεί με την κύστη.
    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Ενα απονευρωμενο δοντι δεν εχει καμια ευαισθησια σε θερμικα ερεθισματα,οποτε ειτε σας ποναει καποιο αλλο δοντι στο κρυο νερο,ειτε το δοντι που απονευρωσατε ειχε κι αλλο νευρο το οποιο δεν αφαιρεθηκε.
    Οπως και να εχει,καλο ειναι να κανετε εναν κλινικο ελεγχο με τον οδοντιατρο σας για επαναξιολογηση ,και ισως και μια πανοραμικη ακτινογραφια,μη τυχον και σας ενοχλει καποιο αλλο δοντι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οι φλεγμονές -αποστήματα στα δόντια δεν εξαλείφονται με τος αντιβιώσεις , ενδεχόμενος να υπάρχει ριζικός σωλήνας που δεν έχει εντοπιστεί ή ατελείς επεξεργασία κ.α

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Να επισκεφτείτε έναν ενδοδοντιστη και να ελέγξει την περίπτωση να υπάρχει ριζικός σωλήνας που δεν βρέθηκε στην απονεύρωση που έγινε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το δόντι σας, πρέπει να επανεξεταστεί και να καθοριστεί εκ νέου σχέδιο θεραπείας. Ίσως να χρειάζεται εκ νέου απονεύρωση. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός πως το δόντι πονάει στο κρύο νερό υποδηλώνει είτε κακή ποιότητα ενδοδοντικής θεραπείας είτε (το πιο πιθανό) πολφική φλεγμονή σε κάποιο διπλανό δόντι. Το απόστημα δεν φαίνεται ακτινογραφικά, αυτό που είναι εμφανές είναι η οστική βλάβη που έχει δημιουργήσει η φλεγμονή. Η αντιβίωση απλώς μείωσε τα συμπτώματα και το μέγεθος της φλεγμονής, δεν έλυσε όμως το πρόβλημα, διότι δεν έχει βρεθεί το αίτιο που προκάλεσε την φλεγμονή. Η θήκη σε απονευρωμένα δόντια είναι απαραίτητη για την δομική τους λειτουργία και δεν επηρεάζει ή δημιουργεί φλεγμονή.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Kαταρχας,τα απονευρωμενα δοντια δεν πονανε στο κρυο,γιατι παυουν να δινουν ερεθισματα αφου το νευρο εχει αφαιρεθει.παρολαυτα τα δοντια που τροχιζονται για να μπει θηκη εχουν ευαισθησια στο κρυο η οποια υποχωρει μολις "φορεθει" η θηκη.τελος η αντιβιωση βοηθαει στο να απευαισθητοποιηθει ενα δοντι,αλλα το αποστημα για να μειωθει απαιτουνται καποιοι μηνες κ δεν συμβαινει απο την μια μερα στην αλλη.γενικα παντως για να μπει θηκη σε ενα δοντι με αποστημα,πρωτα απονευρωνεται το δοντι,αφηνουμε ενα διαστημα να δουμε πως παει κ επειτα το τροχιζουμε για να του βαλουμε θηκη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα χρειαστεί να εκτιμηθεί κλινικά και ακτινογραφικά αυτό καθώς και τα γειτονικά του δόντια
    Γενικά ένα απονευρωμενο δόντι δεν πονάει με το κρύο και όταν υπάρχει απόστημα σε απονευρωμενο δόντι δεν θεραπεύεται με την αντιβίωση απλά αναβάλλεται η θεραπεία του
    Η ακτινογραφικη εικόνα είναι προβολή τριών διάστασεων σε στο όποτε δεν μπορεί να δείξει την πλήρη εικόνα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • προφανως και δεν μπορει να σας ποναει στο κρυο ενα απονευρωμενο δοντι ,ισως ειναι καποιο αλλο..

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Ενδοδοντικα θεραπευμένο δόντι ΔΕΝ μπορεί να έχει ευαισθησία σε θερμό/ψυχρό διότι δεν υπάρχουν νεύρα για να δώσουν αισθητικότητας στο εν λόγω δόντι. Το πιθανότερο να εμπλέκεται άλλο δόντι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη