• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 28/01/2024

Πριν κάποιους μήνες η γιατρός μου μου εκανε ένεση για να ξεκινήσει την απονεύρωση. Μετά απο λίγα λεπτα πριν ξεκινήσει η διαδικασία ξαφνικά ένιωσα έντονη υπνηλία που έγειρα το κεφάλι μου για να κοιμηθώ....επανήλθα απο τις σφαλιαρες της γιατρού μου....και μετα απο λίγη ώρα έγινε κανονικά η διαδικασία!! Να σημειωθεί ότι η δόση της ένεσης ήταν η μισή .και δεν χρειαστηκε άλλη!! Τώρα τελευταια εχω ενόχληση σε άλλο δόντι και κάποιες φορες υποφέρω αλλά φοβάμαι πολύ την ενεση μετα απο αυτό που μου συνέβη και δεν επισκεφτομαι τη γιατρό μου!!! Ημουν και πριν πολύ φοβιτσιάρα αλλά τώρα παραέγινε..... Για ποιο λόγο μου συνεβη αυτό που έπαθα???

6 ειδικοί απάντησαν

  • Σας συνεβη λογω πιθανοτητων. Η οδοντιατρος σας εκανε αριστη δουλεια στην αναισθησια και σας επιασε αμεσως. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που σας συνέβη ονομάζεται ενδοαγγειακή αναισθησία και συμβαίνει αρκετά συχνότερα από όσο φανταζόμαστε. Όταν κατά την διάρκεια της αναισθησίας τρυπάμε με την βελόνα μας μία αρτηρία, τότε η απευθείας έκχυση του αναισθητικού στην κυκλοφορία του αίματος προκαλεί ζαλάδα και πολλές φορές λιποθυμία (λόγω της αδρεναλίνης που περιέχει το αναισθητικό διάλυμα). Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να φοβάστε, το πιο πιθανό σενάριο είναι να μην σας συμβεί ξανά αυτό το φαινόμενο , επίσης δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας και φόβου για την υγείας αν μπει το αναισθητικό στο αίμα, καθώς ούτως ή αλλως μέσω του αίματος θα το αποβάλλετε απ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Μαλλον απο την ταραχη σας σας επεσε η πιεση το πιθανοτερο.Μιληστε με τον παθολογο σας που ξερει το ιστορικο σας,ισως αν σας δωσει ενα ηρεμιστικο αυτο μπορει να βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλό είναι να επισκεφτείτε έναν παθολόγο να σας διερευνήσει για παθολογικά αίτια. Από το αναισθητικό πάντως δεν έγινε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Εάν η περιγραφή σας, ευσταθεί, με κάθε επιφύλαξη, ίσως να έχετε υπόταση. Πρέπει να κάνετε εξετάσεις. Την καλημέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπερα σας. Δεν μου έχει συμβεί κάποιο τέτοιο περιστατικό για να σας απαντήσω. Παρόλα αυτά θα πρέπει να επισκεφτείτε τη γιατρό σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό