• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 25/10/2023

Παρακαλώ πείτε μου. Με πόνεσε δόντι που βρίσκεται μέσα σε θήκη. Μπορεί να θεραπευθεί το δόντι χωρίς να καταστραφεί η θήκη;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει η δυνατότητα αλλά εξαρτάται από τη διάγνωση.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • θα πρέπει να γίνει διάνοιξη μέσα απο την στεφάνη. Μετά το πέρας της θεραπείας, η διάνοιξη σφραγίζεται με εμφρακτικό..υλικό..

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δύσκολο. Μπορεί να τρυπήσει η θήκη ή να ξεκολληθεί, αν αυτό είναι εφικτό, προκειμένου να γίνει η θεραπεία του δοντιού. Είναι όμως πολύ πιθανό να χρειαστεί νέα θήκη μετά.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Αν δεν βγαίνει η θήκη εύκολα και χρειαστεί απονεύρωση μπορεί να ανοίξει δίοδος απο το δοντι τρυπώντας την θήκη και στο τέλος γίνεται σφράγισμα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! Φυσικά, μπορεί να γίνει απονεύρωση ή κ επανάληψη απονεύρωσης, υπό κάποιες προϋποθέσεις, χωρίς να χρειαστεί να βγεί η θήκη. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα σας.Ασφαλως κ μπορει,εξαρταται απο την βλαβη καθως κ την εκταση της.Δεν ειναι ιδανικη λυση αλλα εφοσον ο ασθενης δεν επιθυμει να αφαιρεσει την προσθετικη εργασια γινεται μια προσεκτικη κ μικρη διανοιξη στη στεφανη κ προχωρα η θεραπεια.

    Κοτσίφης Μιχαήλ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Εαν το δοντι που καλυπτεται απο τη θηκη δεν ειναι τερηδονισμενο, μπορει να απονευρωθει μεσα απο αυτη. Συνηθως αυτο προϋποθετει τον εξοπλισμο (χρηση μικροσκοπιου) και τις ειδικες γνωσεις ενος ενδοδοντολογου.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Aν χρειαστει να γινει απονευρωση η θηκη μπορει να αφαιρεθει με ενα ειδικο εργαλειο που ονομαζεται εξωλκεας.υπαρχει ομως κινδυνος να σπασει το δοντι ασκωντας μεγαλη δυναμη με το εργαλειο αυο,οποτε θελει προσοχη.μια εναλλαχτικη λυση ειναι να τρυπηθει η θηκη απο πανω κ να γινει η θεραπεια μεσα απο κει.μετα η τρυπα που δημιουργειται καλυπτεται με σφραγισμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορει να γινει απονευρωση ,τρυπωντας μασητικα την θηκη για να αποκτηθει προσβαση στα νευρα του δοντιου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν δεν είναι απονευρωμενο, και χρειάζεται να γίνει ίσως μπορεί να γίνει μέσα από την θήκη. Αλλά δεν γίνεται πάντα αυτό.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ναι θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Ναι υπάρχουν περιπτώσεις που αυτό μπορεί να γίνει

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μπορει να θεραπευτει ειτε βγαζοντας τη θηκη,κατι που ειναι δυσκολο χωρις να χαλασει,ειτε να τρυπηθει η θηκη απο πανω.Αυτο πρακτικα σημαινει οτι θα χαλασει η πορσελανη η το ζιρκονιο στη μασητικη επιφανεια...

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Ναι γίνεται ενδοδοντικη θεραπεία τρυπώντας τη θήκη.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Αν απευθυνθείτε σε ενδοδοντιστη ναι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΘΗΚΗ Η ΘΑ ΤΡΥΠΗΘΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας,
    Με δυσκολία ίσως και τα καταφέρει ο ενδοδοντιστής να κάνει την ενδοδοντική θεραπεία χώρις να σπάσει τη θήκη. Αλλά συνήθως είναι αναπόφευκτο.

    Τσιορβά Λυδία

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Κολωνάκι

  • Υπάρχουν τρόποι ανάλογα με το πρόβλημα του δοντιού. αλλά και αν χρειαστεί να τρυπηθεί η θήκη δεν σημαίνει ότι καταστρέφεται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΣΗΤΙΚΗ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΦΡΑΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα. Εξαρτάται από το ιστορικό του δοντιού και από το πόσο καλά προστατευμένο είναι το δόντι από την θήκη. Μερικές φορές μπορούμε να απονευρώσουμε ένα δόντι μέσω μιας μικρής τρύπας στο πάνω μέρος της θήκης. Εάν δεν σπάσει η θήκη στην προσπάθεια αυτή και πάει καλά η θεραπεία και φύγει ο πόνος θα κλειστεί στο τέλος απλά η τρύπα στην θήκη με σφράγισμα.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας,αν τρυπηθει από πάνω ή θήκη και θέλει απονεύρωση μπορεί να γίνει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, βεβαίως και μπορεί να γίνει θεραπεία δοντιού, δίχως καταστροφή της θήκης.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι