• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Μου έσπασε ένας τραπεζιτης,πήγα πριν μια βδομάδα οδοντίατρο μου το εχτισε,έκανε λέιζερ στο ούλο κ μέχρι τώρα είναι πρησμένο και πονάει λίγο.ειναι φυσιολογικό τόσες μέρες;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσιολογικό είναι αν συνεχιστεί όμως για άλλη μία βδομάδα καλό θα ήταν να πάτε να σας εξετάσει πάλι

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρταται απο το ποσο βαθυ ηταν το καταγμα και αν εχετε μεγαλο περιοδοντικο θυλακα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν το πρηξιμο κ ο πονος ειναι απο τον τραπεζιτη μπορει να μην ηταν αρκετο ενα σφραγισμα,αλλα να χρειαζοταν αλλη θεραπευτικη προσεγγιση.μονο ομως ο οδοντιατρος κλινικα κ ακτινογραφικα μπορει να δωσει μια πιο σιγουρη απαντηση.το laser μπορει να χρησιμοποιηθηκε γιατι ειχε υπερπλαστει το ουλο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται επανεξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Η πλήρης επούλωση των μαλακών ιστών σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται 14 ημέρες ή κ παραπάνω. Αυτό εξαρτάται από το βάθος αποκοπής των ούλων αλλά κ τον τρόπο που έγινε η αποκατάσταση του δοντιού. Δώστε λίγο χρόνο, αποφύγετε την μάσηση στην περιοχή κ χρησιμοποιείστε στοματικά διαλύματα με χλωρεξιδίνη ή κ ενεργού οξυγόνου σε καθημερινή χρήση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης