• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 15/10/2023

Καλησπέρα Έχω απονευρωσει το δοντι πριν ένα χρόνο Στον χρόνο αυτόν κάθε μήνα σχεδόν πηγενα κάναμε αλλαγή καθαρισμό εσωτερικό και ότι άλλο χρειαζόταν γιατί όπως μου είχε πει η γιατρός υπήρχε ισχυρό μικρόβιο μέχρι να καταπολεμηθεί Τον περασμεο μήνα εφόσον έδειξε πως είναι όλα καλά το κλείσαμε Τώρα μετα απο ένα μήνα ξεκίνησαν πάλι οι ίδιοι πόνοι οι αρχικοί όπως πριν ξεκινήσει η απονεύρωση Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω Φοβεροί πόνοι σκέφτομαι να πάω για εξαγωγη πλέον

24 ειδικοί απάντησαν

  • ΙΣΩΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να σας δει ένας ενδοδοντολόγος, με ακτινογραφία και κλινικό ελεγχο για να το αντιμετωπίσετε σωστά. Οι εργασίες τέτοιου είδους πρέπει να γίνονται με απομόνωση, σωστό καθαρισμό και σφράγισμα από ειδικό.

    Τσιορβά Λυδία

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Κολωνάκι

  • να πάρετε κ μια γνώμη ενός ειδικού ενδοδοντιστή

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Ισως το πρόβλημα στο δόντι να είναι κάποιο κάταγμα και να χρειάζεται εξαγωγή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μην καταστρέψετε το δόντι σας. Απευθύνθήτε σε ειδικό.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Χρειάζεστε να επισκεφτείτε έναν ενδοδοντολόγο.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η εξαγωγή είναι η τελευταία λύση.καλυτερα να το δει ειδικός στις απονευρωσεις.εαν δεν είναι εφικτό να ξαναγίνει τότε ενημέρωσε με για να το βγάλουμε κ να βάλεις ένα εμφύτευμα.

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Η παρατεταμένη ενδοδοντικη θεραπεία- απονεύρωση αποτελεί κλασσική μεν αλλά ξεπερασμένη τεχνική όσο αφορά την αποτελεσματικότητα της. Πλέον σε 2-3 ή και σε 1 μόνο ραντεβού έχουμε καλά αποτελέσματα. Οι πολλές παρεμβάσεις αφήνουν και πιο εύκολη μεταφορά νέων μικροβίων μέσα στο δόντι καθώς δεν υπάρχει πλήρης και μόνιμη ισχυρή αποκατάσταση. Ενδεχομένως εδώ να υπάρχει και θέμα κάποιου άλλου σωλήνα του πολφου που να μην έχει καθαριστεί. Η σωστή επανάληψη της θεραπείας και η εύρεση όλων των σωλήνων της ρίζας είναι η ενδεδειγμένη πρώτη θεραπεία, με την εξαίρεση αλλού προβλήματος που μπορεί να έχει αναπτύξει το απινευρωμενο δόντι όπως ρωγμή ή κάταγμα

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλημέρα σας. Προφανώς το δόντι σας δεν έχει καθαριστεί επαρκώς. Θα σας πρότεινα πριν προβείτε σε εξαγωγή να επισκεφτείτε έναν ειδικό ενδοδοντιστή για να μην καταδικάσετε το δόντι σας άδικα.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ισως να εξετασετε με τον γιατρο σας το ενδεχομενο της ακρορριζεκτομης,μπορει να βοηθησει ως υστατο μεσο πριν την εξαγωγη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Θα σας πρότεινα να βρείτε ενδοδοντολόγο που είναι ειδικός στις απονευρώσεις ώστε να σας καθοδηγήσει. Επίσης παρατηρήστε εάν τρίζετε ή πιέζεται τα δόντια σας.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται προσπάθεια επανάληψης της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης) κατά προτίμηση από ενδοδοντιστή, η οποία εάν αποτύχει το δόντι πρέπει να εξαχθεί

    Μέγας Βασίλειος & Μέγας Λάμπρος

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλό θα ήταν να ελέγξουμε εάν υπάρχει καποιος ριζικός σωλήνας ο οποίος δεν έχει βρεθεί .

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • λογικα θα χρειαστει μαλλον επαναληψη της ενδοδοντικης θεραπειας η εξαγωγη ειναι το τελευταιο σεναριο

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Δεν υπαρχει θεραπεια που να κραταει εναν ολοκληρο χρονο.μια ενδοδοντικη θεραπεια συνηθως μεσα σε δυο εβδομαδες ολοκληρωνεται.το δοντι μαλλον ηταν ηδη νεκρο κ ισως δημιουργηθηκε καποιο αποστημα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα έλεγα να πάτε σε κάποιον Ενδοδοντολόγο.

    Ρουβέλλα Άννα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Προφανώς η φλεγμονή ήταν σημαντική και ίσως να είχατε κύστη.Εαν η απονεύρωση δεν αποδώσει,δυστυχώς θα κάνετε εξαγωγή

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα. Χρειάζεται να δω ακτινογραφία για να έχω άποψη, αλλά όπως τα περιγράφετε ίσως όντως χρειαστεί εξαγωγή. Χρειάζεται ακτινογραφία όμως!

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι το ότι πονάτε πάλι αλλά και το ότι σας ταλαιπώρησε τόσο η θεραπεία του. Ίσως πρέπει να αποταχθείτε και σε ενδοδοντιστή. Δυστυχώς μη έχοντας ούτε ακτινογραφία του δοντιού σας, δε μπορούμε να σας συμβουλέψουμε καλύτερα. Χρειάζεται και ακτινογραφικός έλεγχος.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα σας, νομίζω, πως πρέπει να απευθυνθείτε , σε έναν ενδοδοντιστή, προτού πάρετε βιαστικές αποφάσεις .

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Απευθυνθειτε σε ενδοδοντολογο,ειναι ειδικοι γιατροι που ασχολουνται μονο με αυτη τη θεραπεια των δοντιων

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Δυστυχώς δεν μπορείτε να πάρετε άποψη διαδικτυακα, θα χρειαστεί να συνεκτιμηθεί με το ιστορικό σας η κλινική και ακτινογραφικη σας εικόνα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Να πάτε σε ειδικό ενδοδοντολόγο να το δει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να υπάρχει κάποια ρίζα που να μην έχει απονευρωθει ή να μην γίνεται να απονευρωθει.Θα σας πρότεινα να το δει ένας πιο εξειδεικευμενος οδοντίατρος,ενδοδοντιστης που έχει και μικροσκόπιο για να το προσπαθήσει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό