• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Γεια σας έχω κανει απονεύρωση σε ενα δόντι πριν 3-4 χρόνια περίπου και τώρα με έπιασε πόνος πήρα παυσίπονα,πήγα στο γιατρό μου το άνοιξε το καθάρισε και μου έβαλε προσωρινο σφραγισμα να περάσουν λίγες μέρες και αν δεν με πονούσε θα το έκλεινε...ξανά πήγα και που είπε οτι είχε πιάσει πύον το ξανά καθάρισε και το αφήσω ακόμα δύο μέρες και πάλι το ίδιο μαζεύει συνέχεια πύον...τι μπορεί να έχει γίνει λάθος σε αυτό το δόντι;;μπορεί να σωθεί η πρέπει να γίνει εξαγωγή;;;ακόμα και λάθος να είχε γίνει στην απονεύρωση τώρα δεν μπορεί να σωθεί το δόντι;;;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Το γνωρίζει οδοντίατρος που έχει την κλινική εικόνα όπως και την ακτινογραφική το δοντιού εγώ δεν μπορώ να πω κάτι

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρταται απο το βαθμο της περιδοντικης λοιμωξης, προτεινεται επαναληψη της απονευρωσης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Εμπιστευτειτε τον γιατρο σας,ισως χρειαστει να παρετε και λιγη αντιβιωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να πάτε σε ειδικό ενδοδοντολόγο να σας πει αν σώζεται το δόντι.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω αν δεν δω ακτινογραφία.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα,
    Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που κάτι να μην έχει πάει καλά και οχι απαραίτητα οτι οφείλεται ο πόνος σε κακή απονεύρωση. Μια ακτινογραφική και κλινική εξέταση του δοντιού θα μπορούσε να δώσει επιπρόσθετες πληροφορίες

    Παναγοπούλου Πατρούλα

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν απευθυνθείτε σε ενδοδοντολογο μπορεί να γίνει μια σωστή απονεύρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • να προσπαθησετε να το σωσετε με αντιβιωση και επαναληψη τησ θεραπειασ αφου ελγχθει ακτινογραφικα

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • ΜΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΧΗΜΙΚΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΡΙΖΙΚΩΝ ΣΩΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗΣ Η ΜΙΓΜΑΤΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΩΝ ,ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Λογικα θα πρέπει να κάνετε επανάληψη ενδοδοντικης θεραπειας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Φυσικά και θα μπορούσε να σωθεί το δόντι ακόμα και η προηγούμενη απονεύρωση να μην έχει πραγματοποιηθεί σωστά. Να δείτε ειδικό ενδοδοντολόγο ή οδοντίατρο με μικροσκόπιο. Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα