• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 25/01/2024

Καλησπερα..εκανα 2 σφραγισματα και ειχα αφορητους πονους ..ξεκινησα απονευρωση στο ενα δοντι εδω και 1 μερα αλλα οι πονοι συνεχιζονται ειναι αφορητοι..τι συμβαινει ?

9 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ. ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΥΡΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΟΝΤΙ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Δυστυχώς, κάποιες απονευρωσεις, είναι επίπονες, στην συνέχεια, όλα παίρνουν τον δρόμο τους.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Όταν ο πόνος είναι ´αφόρητος´ και εξακολουθεί να υπαρχει μία μέρα μετά την απονεύρωση, είναι αιτία το ίδιο το δόντι που δεν εχει ολοκληρωθεί η απονεύρωση, ή κάποιο άλλο δόντι.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πιθανόν κάποια άλλη παράλληλη αιτία μαζί με αυτό το δόντι που θεραπεύεται. Ενημερώστε με ψυχραιμία και λεπτομέρειες για τα συμπτώματα το γιατρό σας για να έχετε μια πλήρη διάγνωση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας. Για την πρώτη -δευτερη μέρα μπορείτε να πάρετε ένα παυσίπονο -αντιφλεγμονωδες. Εάν οι ενοχλήσεις συνεχίζουν κ τις επόμενες μέρες, απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση για να μας δείξει εάν προέρχονται από το δόντι που ξεκίνησε απονεύρωση ή εάν χρειάζεται να επέμβετε κ στο δεύτερο δόντι που έγινε σφράγισμα. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Συνηθως με την απονευρωση οι μεγαλοι πονοι αποχωρουν ακομα κ απο το πρωτο ραντεβου.μπορει να υπαρχει μια ευαισθησια η καποιος μικρος πονος,αλλα οχι οπως τον περιγραφετε.απο κει κ περα δεν μπορε κανεις να ξερεις αν η ολη διαδικασια εχει γινει σωστα ωστε να ανακουφιστειτε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ισως ειναι και το αλλο δοντι για απονευρωση.Μια ακτινογραφια θα διαφωτισει την κατασταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν δεν υποχωρήσουν σε μία ημέρα ίσως πρέπει να σας δει ειδικός ενδοδοντολόγος.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να είναι έντονη η φλεγμονή αλλά θα ηρεμήσει με την ενδοδοντικη θεραπεια. Δεν γνωρίζω αν και το 2 δόντι χρειάζεται απονεύρωση και προέρχονται και από εκεί πόνοι.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό