• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 26/12/2023

Καλησπερα ,το προ τελευταίο δοντι πανω αριστερα ειναι το μεγαλυτερο μερος σφραγισμα λογο ενως παλιου αποτυχημένου οπου καταστρεψε ολο το εσωτερικο...συνεχεια εχω μικρο ενοχλήσεις και τωρα και 4-5 μερες εχω μια μόνιμη μικρη ενόχληση ..υπαρχει περιπτωηση να περασει μονο του ή να παω για απονεύρωση πριν ερθουν οι μεγαλοι πόνοι....

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,αν συνεχίζει ο πόνος να επισκεφθείτε το γιατρό σας,γιατί ίσως να χρειάζεται απονεύρωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ούτως ή άλλως, μονόδρομος η απονεύρωση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλο θα ητανε να το κοιταξει ενας οδοντιατρος για το λογο οτι μπορει ειδη να εχουν περασει μικροβια στη ριζα του δοντιου και να εχει κανει φλεγμονη στο σημειο.Ενας ακτινογραγικος και στοματικος ελενχος θα βοηθουσε

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Οι μικρες ενοχλησεις λειτουργουν σαv προειδοποιηση.

    Εαν αγνοηθουν ειτε μεγαλωνουν οι ενοχλησεις και αναγκαστηκα προχωρατε στην απονευρωση ή μειωνονται . Η μειωση του πονου δεν σημαινει οτι τα βακτηρια και η μολυνση εξαφανιζονται. Ο πονος μπορει να μειωθει, αλλα στη θεση του δημιουργειται συνηθως κυστη, και διαγιγνώσκεται πολυ αργοτερα και τυχαια, συνηθως αναζητωντας καποιο αλλο δοντι που μπορει να πονεσει.

    Νομιζω πως καποια στιγμη θα πρεπει να απονευρωθει.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Θα σας προτεινα να το απονευρωσετε,το θεωρω δυσκολο να επανελθει στην αρχικη του κατασταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να πάτε να γινει ένας κλινικός και ακτινογταφικος έλεγχος πριν έχετε μεγαλύτερο πρόβλημα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Aυτο θα το κρινει ο οδοντιατρος αν εξεταστειτε.αν ο πονος ειναι εντονος κ ξεκιναει αυτοματα χωρις λογο τοτε κατα πασα πιθανοτητα χρειαζεται απονευρωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν μπορώ να απαντήσω αν δεν δω έστω ακτινογραφία. Αλλά αν χειροτερεύει μάλλον θα χρειαστεί απονεύρωση.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το πιο πιθανό είναι ότι χρειάζεται απόνευρωση

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται ενδοδοντικη θεραπεια.Καλυτερα να συμβουλευτειτε τον οδοντίατρος σας .

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη