• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Καλησπέρα. Την Δευτέρα ξεκίνησα απονεύρωση και σήμερα έμαθα ότι είμαι έγκυος. Το θέμα μου είναι οι ακτίνες που μου έκανε η γιατρός. Πόσο επηρεάζουν το έμβρυο; Έχω τρομοκρατηθεί.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Η δόση της ακτινοβολίας στις οδοντιατρικές εξετάσεις είναι αρκετά χαμηλή λόγω του ψηφιακού πρωτοκόλλου. Παρόλα αυτα, ο ειδικός να σας απαντήσει σε αυτήν την ερώτηση είναι ο γυναικολόγος σας.

    Πέτρος Εμμανουήλ

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ενημερωστε τον γιατρο σας, δεν εχετε προβλημα για μια φορα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλλιτερα να σας πει ο γυναικολογος σας,ωστοσο,αν χρειαστει να βγαλετε κι αλλες,να το κανετε μονο με ποδια' ακτινοπροστασιας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, η οπισθοφατνιακή ακτινογραφία (αυτή που βγαίνει στο οδοντιατρείο) έχει σχετικά μικρή ποσότητα ακτινοβολίας και δεν θα επηρεάσει το έμβρυο. Από την επόμενη φορά ωστόσο, θα βγάζετε ακτινογραφία πάντοτε με προστατευτική ποδιά.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αν ακτινοβοληθηκατε στα πλαισια μια ενδοδοντικης θεραπειας κ μολις μαθατε οτι ειστε εγγυος δεν θα υπαρχει προβλημα λογικα.απο δω κ περα ομως καλο ειναι να αποφυγετε τις ακτινογραφιες για τρεις μηνες.επισης καλο ειναι να αποφευγονται τους τρεις τελευταιους μηνες.πιο ασφαλες διαστημα θεωρειται μεταξθ τριτου κ εκτου μηνα.αν κριθει απαραιτητο ομως να γινει καποια ακτινογραφια ενημερωστε το προσωπικο κ θα σας προμηθευσει με μια ποδια μολυβδου η οποια απορροφαει μεγαλο ποσο της ακτινοβολιας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν είναι μεγάλη η δόση ειδικά αν είναι ψηφιακή η ακτινογραφία. Απλά δεν θα κάνετε άλλη ει δυνατόν

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Πρακτικά δεν επηρεάζουν αλλά αυτό θα σας το πει ο γυναικολόγος σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μην αγχώνεστε καθολου, δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα από τις ακτινογραφιες.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα