• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 29/11/2023

Καλησπέρα έχω απόστημα σε δόντι που το έχω απονευρωσει δύο φορές.. μια σε οδοντίατρο και μια σε ενδοδοντιστη..Τι μπορεί να συνεβει. Θα χρειαστεί εξαγωγή?

17 ειδικοί απάντησαν

  • μπορει να γινει ακρορριζεκτομη σε γναθοχειρουργο

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορει ο ριζικος σωληνας να ειναι περιπλοκος με πολλες διακλαδωσεις,μπορει να υπαρχει ακομα και υπεραριθμος ριζικος σωληνας,μπορει να υπαρχει εσωτερικο καταγμα.Μια CBCT μπορει να βοηθησει τον γιατρο σας στην διαγνωση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σ’ αυτές περιπτώσεις πριν την εξαγωγή αν υπάρχουν συμπτώματα πόνου πρηξίματος κοιτάμε την λύση της ακρορριζεκτομής σε γναθοχειρουργό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα. Αν έχει γίνει θεραπεία και σε ενδοδοντιστή και παραμένουν συμπώματα τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα κατάγματος. Σε αυτή την περίπτωση το δόντι είναι για εξαγωγή

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα! Μπορεί να μην έχει επιτύχει η θεραπεία και να χρειάζεται επανάληψη(λιγότερο πιθανό αφού έχετε επισκεφθεί ενδοδοντιστή ),να υπάρχει κάταγμα στην ρίζα (χρειάζεται διερεύνηση και πιθανόν η λύση να είναι η εξαγωγή),απόστημα άλλης αιτιολογίας εάν συνυπάρχει περιοδοντίτιδα π.χ.

    Μανάκου Ελένη

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Πιθανότατα ναι, θα χρειαστεί εξαγωγή, εκτός αν είναι εφικτό να γίνει ακροριζεκτομή.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Πιθανώς να έχει ράγισμα στην ρίζα. Είναι πιθανό να χρειάζεται εξαγωγή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ναι… θα χρειαστεί εξαγωγή

    Πολυχρονιάδου Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται ένας ακτινογραφικός ελεγχος κ ιστορικο…

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Υπαρχουν δυο περιπτωσεις να μην υποχωρει το αποστημα.πρωτον να μην εχει γινει σωστα η θεραπεια κ δευτερον ακομα κ αν εχει γινει σωστα μπορει το αποστημα να ειναι αρκετα μεγαλο για να θεραπευτει πληρως.τοτε η λυση ειναι μονο η εξαγωγη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να μην μπορεί να απονευρωθει με 100%επιτυχία γιατί υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν και παράπλευροι σωλήνες που δεν μπορούν να απονευρωθουν.Αν εξακολουθεί φλεγμονή δεν υπάρχει λύση παρά εξαγωγή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Για να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε με ασφάλεια σ αυτό το ερώτημα χρειάζεται κλινική κ απαραίτητα ακτινογραφικη εξέταση. Παρ όλα αυτά μπορούμε να πούμε ότι πιθανόν μετά από τόσες μη επιτυχημένες προσπάθειες ενδοδοντικης θεραπείας του δοντιού σας, πιθανόν υπάρχει κάποιο κάταγμα ή ρωγμή σε κάποια ρίζα, που τροφοδοτεί το "απόστημα". Σε μία τέτοια περίπτωση συνιστάται η εξαγωγή του δοντιού. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εφόσον την δεύτερη φορά πήγατε σε ενδοδοντιστη,ίσως θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε αυτόν για ακρορριζεκτομη αν φυσικά υπάρχει τέτοια ενδειξη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το απόστημα σημαίνει πως υπάρχει φλεγμονή. Η ενδοδοντικη θεραπεία μπορεί να έχει γίνει σωστά από τον ειδικό όμως μπορεί το δόντι κατά τη μάσηση να έχει υποστεί κάποια ρωγμή που μπορεί να μην είναι ορατή με απλή ακτονογραφια . Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον ενδοδοντιστη που αυτός θα σα κατατοπίσει για τις περεταιρω ενέργειες. Θα σας ζητηθεί ίσως να κάνετε μια ειδική ακτινογραφια η οποία ονομάζεται cbct για να δει ο ενδοδντιστης αν υπάρχει κάποια ρωγμή ή καποις ριζικος σωλήνας ο οποίος δεν έχει βρεθεί

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Κλινική εξέταση σε συνδυασμό με cbct (αξονική) θα σας δώσει αυτή την απάντηση
    Θα μπορούσε να έχει κάποιο καταγμα ή παραπλευρο ριζικό σωλήνα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Πρωτίστως, κανείς δεν μπορεί να σας απαντήσει από εδώ, αν χρειάζεται εξαγωγή. Οι αιτίες ,μπορεί να είναι πολλές και ,πιστέψτε με, φυσιολογικές.Κατά την γνώμη μου, επισκεφθείτε τον ενδοδοντιστή σας, να σας δώσει μια εξήγηση, κατόπιν εξετάσεως. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Μάλλον υπάρχει κάταγμα. Πιθανόν εξαγωγή.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι