• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/04/2024

Καλημέρα! Έχω κάνει απονεύρωση στον πρώτο γομφίο της κάτω γνάθου. Έβαλα θήκη και μου κράτησε 3 χρόνια γιατί έσπασε στη μέση και η μισή ξεκόλλησε. Ξαναέβαλα και αυτή τη φορά κράτησε μονάχα 5 μήνες! Πάλι έσπασε στη μέση και έφυγε η μισή. Για ποιο λόγο σπάει η θήκη τόσο εύκολα; Να σημειώσω ότι δεν τρώω σκληρές τροφές. Πώς μπορεί να κρατήσει πιο πολύ; Ο γιατρός μου πρότεινε: α. να γίνει πιο παχιά η θήκη είτε τροχίζοντας το από πάνω υγιές δόντι (δεν το συνιστά) , είτε να μου τροχίσει το απονευρωμένο (κάτι που δεν το θέλω εγώ γιατί φοβάμαι ότι στον μέλλον δε θα μπορώ να κάνω άλλη απονεύρωση άμα χρειαστεί). β. να βάλουμε ασημένια θήκη γιατί είναι πιο δυνατή (αλλά αντιαισθητική). Ποια η γνώμη σας; Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Ευχαριστώ!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μια θηκη δεν σπαει ετσι ευκολα στη μεση οπως λετε,γιατι ειναι μεταλικη συνηθως κ "ντυμενη" με πορσελανη εκτος αν ειναι ολοκεραμικη (ολοκληρη δηλαδη απο πορσελανη).το απονευρωμενο δοντι αν κριθει οτι πρεπει να τροχιστει ειναι εφικτο κ δεν πρεπει να σας φοβιζει αφου ενα τετοιο δοντι εχει την "πολυτελεια" να τροχιστει οσο θελει κανεις χωρις να υπαρξει πονος η κατι αλλο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται εξεταση , δυστηχως δεν μπορω να εκφερω αποψη αν δεν δω το περιστατικο. Παντως,σε γενικες γραμμες , το δοντι στιριγμα της θηκης πρεπει να ειναι στιβαρο και αξιοπιστο προκειμενου να διατηρηθει η θηκη στην θεση της.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ισως σφιγγετε τα δοντια σας,γι αυτο σπαει και η θηκη,οποτε καλο θα ηταν αν υφισταται αυτο να φτιαξετε ενα ναρθηκακι βρυγμου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, αρχικά το πόσο θα τροχίστει ένα απονευρωμένο δόντι δεν παίζει κανένα ρόλο στο αν θα μπορεί να απονευρωθεί ξανά στο μέλλον. Είναι δύο τελείως διαφορετικές διαδικασίες. Δεύτερον, η ασημένια θήκη δεν είναι λυσή εκλογής στην σύγχρονη οδοντιατρική. Επίσης μία θήκη είναι πάρα πολύ δύσκολο να σπάσει ακόμα και αν μασάτε πολύ σκληρές τροφές. Οπότε με τα παραπάνω στοιχεία και χωρίς να έχει κλινική εξέταση των δοντιών, η πιθανότερη αιτία θραύσης της θήκης είναι η ποιότητα κατασκευής της. Η προτεινόμενη λύση στην περίπτωση σας είναι αφού βεβαιωθούμε πως υπάρχει το απαραίτητο κενό μεταξύ του άνω και κάτω δοντιού (περισσότερο από 2 χιλιοστά)... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Μια θηκη αν τροχιστει σωστά το δόντι ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η θήκη έχει μεταλλικό σκελετό εσωτερικά και επικάλυψη μόνο πορσελάνης. Ο μεταλλικός σκελετός είναι πρακτικά αδύνατον να σπάσει. Κάτι άλλο θα σας βάζει ο γιατρός και όχι κλασσικη θήκη. Επιμείνετε για μεταλλοκεραμικη.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • να ακουσετε τον οδοντιατρο σας και να τροχισετε περισσοτερο το δοντι σας δεν εχει σχεση με την επαναληψη της ενδοδοντικης θεραπειας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές