• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 03/03/2024

Έχω κάνει 3 απονευρώσεις η μια από αυτές είχε προχωρήσει και ο οδοντίατρος μου είπες να βάλω θήκη. Οκ δεκτό αφού έλειπε σχεδόν το μισο. Οι άλλες όμως δεν είχαν πρόβλημα γιατί δεν είχαν προχωρήσει και δεν έλειπε μεγάλο μέρος του δοντιού.. μου λέει ότι όλες οι απονευρώσεις χρειάζοντ θήκη αλλιώς σπάνε. Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Επειδή έχω ρωτήσει και άλλους που έχουν κάνει απονευρώσεις ο οδοντίατρος τους δεν τους έχει αναφέρει κάτι τέτοιο.

15 ειδικοί απάντησαν

  • Τα απονευρωμένα δόντια χάνουν την ευλυγισία τους είναι σαν τα ξερά κλαδιά των δέντρων για παράδειγμα σπάνε όταν ασκηθεί μία έντονη δύναμη πιο εύκολα από τα ζωντανά έχει δίκιο απόλυτο οδοντίατρος σε αυτό που σας είπε μπορεί να είναι ένα έξτρα κόστος αλλά αν δεν πουλήθηκε παίρνετε και το ρίσκο να σπάσει κάποια στιγμή κάποιο από αυτά

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Τα πίσω δόντια που απονευρώνονται θέλουν οπωσδήποτε προστασία, διότι είναι επιρρεπή στα κατάγματα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα πρέπει πάντα να καλύπτονται με θήκες. Ανάλογα με τα τοιχώματα του απονευρωμένου δοντιού που λείπουν, υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθεί ένα επένθετο, που προστατεύει το δόντι από τα κατάγματα και συγχρόνως είναι μια πιο συντηρητική και οικονομική λύση.
    Για τα μπροστινά δόντια που απονευρώνται δεν ισχύει κάτι τέτοιο, διότι δεν είναι επιρρεπή σε μασητικά κατάγματα.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Τα απονευρωμενα δοντια ειναι ευθρυπτα,οποτε συνισταται να μπαινει θηκη για αποφυγη καταγματων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΘΗΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ.ΝΜΕ ΤΗ ΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΜΑΣΗΜΑ.ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΠΑΝΤΑ ΑΠΛΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Κατοπιν απονευρωσης ,το δοντι καθισταται ευθραυστο σε καταγματα και για να ελαχιστοποιησουμε το ενδεχομενο αυτο, προτεινουμε θηκες , ενθετα για καλυτερη απορροφηση των μασητικων δυναμεων.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ειναι προσωπικο θεμα του καθε ασθενους αν βαλει θηκη,η αληθεια ειναι οτι ολα τα δοντια που εχουν απονευρωθει ειναι υποψηφια για θηκη,επειδη χανουν την ζωτικοτητα τους κ γινονται ιδιαιτερα ευθραυστα.η θηκη λοιπον τα προστατευει,οποτε μπορει να μπει προληπτικα.αν δεν μπει καποια θηκη κ σπασει αρκετα ειναι πιθανονο να μην μπορει να μπει μετεπειτα κ να πρεπει να αφαιρεθει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν ειναι απολυτο οτι σε καθε δοντι που απονευρωνεται πρεπει να μπαινει θηκη.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,εξαρταται απο την διαθεσιμη ποσοτητα δοντιου,την επιτυχια της θεραπειας,την προγνωση του γιατρου για το δοντι καθως και απο την οικονομικη κατασταση του ασθενους

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Ανάλογα το δόντι, την θέση του, τον βαθμό φθοράς του και τις συνθήκες του κάθε στόματος, μπορεί να χρειάζεται σφράγισμα ένα δόντι που του εχει γίνει ενδοδοντική θεραπεία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όλα τα απονευρωμένα δόντια έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να σπάσουν σε σχέση με τα μη απονευρωμένα αλλά σαφώς όσο μεγαλύτερο μέρος του δοντιού λείπει αυξάνεται ακόμα περισσότερο ο κίνδυνος να σπάσει.

    Ακτύπη Κατερίνα

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι τα απονευρωμένα δόντια ειναι πιο εύθραυστα αφού πλέον στο δόντι δεν υπάρχει ζωντανός ιστός(το νεύρο). Με αυτή τη λογική κάποιοι γιατροί έβαζαν, παλιότερα κυρίως, θήκες σε όλα τα απονευρωμένα δόντια. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι πρεπει να γίνεται αυτό σε όλα τα απονευρωμένα δόντια, αλλά κατά περίπτωση. Πχ να λείπει μεγάλο κομμάτι δοντιού, να είναι σημαντικό πίσω δόντι που δεν πρέπει να χαθεί, αν μας βολεύει ως στήριγμα γέφυρας κλπ

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Τα δόντια μετά την απονεύρωση γίνονται πιο ψαθύρα, πιο εύθραστα . Το κατά πόσο χρειάζονται στεφάνη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως εναπομείναντα τοιχώματα, πάχος ύψος κλπ.
    Συνεπώς δεν υπαρχεί τυφλοσόυρτης να λέμε ότι κάθε απονεύρωση θέλει θήκη. Εξαρτάται από το δόντι αλλά και απο τον γιατρό και τον ασθενή(πχ σε ασθενή που τρίζει τα δόντια του) καλό είναι να μπαίνουν θήκες

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Τα δόντια τα όποια υφίστανται την διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας (κοινώς γνωστή και ως απονεύρωση) χάνουν όλο τα νευρικό και αγγειακό ιστό τους. Ένα φυσικό δόντι είναι γεμάτο από υγρά (κυρίως αίμα) τα οποία του δίνουν ελαστικότητα και του επιτρέπουν να μην σπάει κατά την διάρκεια της μάσησης απορροφώντας τις δυνάμεις (ακριβώς όπως και η ανάρτηση στο αυτοκίνητο). Όταν το δόντι χάσει αυτά τα υγρά και νεύρα και κοινώς ''στεγνώσει'' τότε είναι πολύ πιο ευαίσθητο σε κατάγματα. Σκεφτείτε ένα χλωρό και ένα ξερό κλαδί. Το χλωρό μπορεί να λυγίσει πολύ παράπανω χωρίς να σπάσει, ενώ το ξερό σπάει αμέσως μετά από την... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ένα απονευρωμένου δόντι παύει να είναι ζωντανό δόντι και περνάει στην κατάσταση της μουμιοποιησης. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρέφεται σαν ζωντανός οργανισμός όποτε σιγά σιγά σπογκοποιειται και είναι πολύ εύκολο να επέλθει ένα κάταγμα. Προς αποφυγή αυτής της δυσάρεστης κατάστασης η προταση είναι αμέσως μετά στεφάνη στο δοντι

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Πολύ σωστά σας είπε ο συνάδελφος να βάλετε θήκη,διότι τα απονευρωμενα δόντια αποδυναμωνονται και υπάρχει ο κίνδυνος να σπάσουν. Είναι πρωτόκολλο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Τα απονευρωμενα δοντια στερουνται νευρωσης και αιματωσης , οποτε ειναι πολυ ευαισθητα σε καποιο ασχημο και αποτομο δαγκωμα.Οι θηκες τα προστατευουν γι αυτο και συνισταται η κατασκευη θηκης ειδικα σε δοντια της μασητικης ζωνης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια