• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 07/02/2024

Είχα κάνει απονεύρωση και μήνες μετά εμφανίστηκε στο ούλο κάτω από το δόντι αυτό μια φουσκάλα που δεν με ενοχλεί ούτε πονάει. Έχω πάρει 2 διαφορετικές αντιβιωσεις και τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να οφείλεται σε κάταγμα και ότι θα χρειαστεί εξαγωγή μελλοντικά. "Το αφήνουμε όπως είναι προς το παρόν αφού δεν σε ενοχλεί " είπε. Μπορεί αυτό να μείνει εκεί χωρίς να μου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα; Τι προτείνετε;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται επανεξέταση, κι αν οι συνθήκες το επιτρέπουν, επανάληψη της θεραπείας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΓΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΑ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΑΡΑΠΕΥΤΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Χρειαζεται επαναξεταση και ακτινογραφικος ελεγχος του απονευρωμενου δοντιου.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Να πάτε σε ειδικό ενδοδοντολόγο. Αν επισκευαζεται να το φτιάξετε. Αν όχι, να το αφαιρέσετε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Για περιορισμό της φλεγμονής στην περιοχή θα ήταν καλύτερη θεραπευτική απόφαση να εξετάσετε την εξαγωγή του δοντιού και την μετέπειτα προσθετική εργασία. Ωστόσο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η λήψη της απόφασης θα πρέπει να γίνεται μετά την λήψη πλήρους ιατρικού και οδοντιατρικού ιστορικού, μετά την κλινική και ακτινογραφική εξέταση καθώς και μετά από συζήτηση με τον ασθενή για τις δυνατότητες και τις ανάγκες του.

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να το αφήνετε. Η φουσκάλα σημαίνει ότι μαζεύει πύον. Δεν γίνεται να το αφήνετε έτσι στο στόμα. Αν έχει κάταγμα θα χρειαστεί όντως εξαγωγή. Χρειάζεται ακτινογραφία για να εχω πιο ολοκληρωμένη γνώμη

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Προφανώς δεν έγινε σωστά η απονευρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Προτεινω να σας δει ενδοδοντολογος με μικροσκόπιο ωστε να επιβεβαιωσει αν ειναι καταγμα, ρωγμή ή και τιποτα απο αυτα, μηπως ειναι άλλη η αιτιολογια. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Γενικά η διάγνωση του κατάγματος γίνεται με μικροσκόπιο ίσως χρειάζεται επανάληψη ενδοδοντικης θεραπείας αλλά αυτό πρέπει να το συζητήσετε με τον οδοντίατρο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σαςρο πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό που είπε ο συνάδελφος,αλλά δυστυχώς ένα κάταγμα δεν μπορεί να διαγνωστεί εύκολα,αντιθέτως τις περισσότερες φορές δεν φαίνεται με τα διαγνωστικά μέσα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Πρόκειται για απόστημα με πιθανό συρίγγιο που οφείλεται στην παλιά σας απονεύρωση. Απαιτείται η επίσκεψη σας σε ενδοδοντιστη για να κρίνει εάν είναι εφικτή η επανάληψη της απονεύρωσης κ θεραπεία της περιοχής ή η εξαγωγή του δοντιού. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης