• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 02/04/2024

Εδω και τρεις μηνες παλευω με δοντι που ξεκινησε να πονα στο μασημα ,ζεστο και κρυο.Ξεκινησα απονευρωση στον οδοντιατρο μου ,μετα απο τρεις μερες σχετικης ηρεμιας ξεκινησε πολυς πονος,μου εδωσε αντιβιωση και με παρεπεμψε,σε εδοντολογο ,οπου πηγα ,οι πονοι συνεχιστηκαν ,διοτι υπηρξε αποστημα στην ριζα ,καταπολεμηθηκε με αντιβιωση,η απονευρωση ολοκληρωθηκε αλλα οι πονοι στο μασημα συνεχιστηκαν και ακομα ειμαι στην ταλαιπωρια περιμενοντας το επομενο ραντεβου στον ενδοοντολογο....Παρακαλω για την γνωμη σας ,πρεπει να απευθυνθω σε αλλο γιατρο ?η τι δοντι παει για εξαγωγη?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Να κάνετε λθγο υπομονή και να δείξετε εμπιστοσύνη στον οδοντίατρο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να περιμένετε να τελειώσει την θεραπεία του δοντιού σας ο ενδοδοντολογος, κ ο πόνος στο μάσημα θα εξαφανιστεί, εάν όχι αμέσως μέσα σε λίγες μέρες. Εν τω μεταξύ μπορείτε όσο το δυνατόν να μην χρησιμοποιείτε αυτό το δόντι στη μάσηση σκληρών τροφών. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αφηστε τον γιατρο να ολοκληρωσει τη θεραπεια κ να σας δωσει την καταλληλη αγωγη μεχρι οσο διαστημα κρινει αυτος απαραιτητο.αν ολα γινουν σωστα λογικα θα υποχωρησει κ ο πονος.αν συνεχιστει το δοντι θα πρεπει να βγει

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εφόσον η θεραπεία σας θα γίνει από ενδοδοντολογο, το δόντι σας θα το σώσετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Θα σας ελεγα να κοιταξετε μηπως υπαρχει καποιο καταγμα στις ριζες του δοντιου το οποιο θα μπορουσε να ειναι υπευθυνο για ολες τις ενοχλησεις,σε συνδυασμο με περιοδοντικο θυλακα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ. ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ. ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑΤΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε το δόντι σας να πάει για εξαγωγή θα ήταν να έχει κάποιο ράγισμα στη ρίζα του, κάτι το οποίο θα είχε δει ο ενδοδοντισής σας. Επομένως ακολουθήστε τις οδηγίες των γιατρών σας και ίσως τους ζητήσετε να το βγάλουν από τη σύγκλειση.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Απαξ και υπαρχει αποστημα, η επιτυχια της απονευρωσης δεν ειναι εγγυημενη, ενημερωστε τον ενδοδοντολογο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια