• Αποκόλληση αμφιβληστροειδούς
  • Υποβλήθηκε 25/12/2022

Έχω χρόνια βλεφαρίτιδα κ δεν μπορώ να βρω θεραπεία με κορτιζόνη αλοιφή κ δάκρια μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω θεραπεία πχ με κάποιο μηχάνημα κλπ;;!!!

17 ειδικοί απάντησαν

  • Η αντιμετώπιση της βλεφαρίτιδας σε καμία περίπτωση δεν είναι κορτιζόνη ή δάκρυα. Περισσότερο αποτελεσματικά είναι κάποια ειδικά πλυσίματα, θα βρείτε βίντεο στο διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο. Απλώς θέλει επιμονή και υπομονή, τα πρώτα αποτελέσματα αρχίζουν να φαίνονται μετά από ένα μήνα

    Άνδρου Αγγελική

    Οφθαλμίατρος

    Ίλιον

  • Και βέβαια υπάρχει θεραπεία για την χρόνια βλεφαρίτιδά. Η θεραπεία βέβαια είναι κι αυτή η χρόνια. Εκτός από σταγόνες υπάρχουν και φάρμακα που μπορεί να πάρει κάποιος από το στόμα και το μηχάνημα που αναφέρετε

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Η βλεφαρίτιδα έχει εξάρσεις και υφέσεις και είναι πολύ σημαντικό να τηρείτε τους κανόνες υγιεινής. Η θεραπεία που προτείνεται κάθε φορά εξαρτάται από το ιστορικό του κάθε ασθενή και την κατάσταση των ματιών του. Για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση τόσο του ιστορικού σας όσο και της κλινικής εικόνας των ματιών σας.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η βλεφαρίτιδα είναι συνήθως μια χρόνια κατάσταση που χρειάζεται και μια χρόνια θεραπεία. Θα πρέπει να έχει γίνει μια λεπτομερής εξέταση στη σχισμοειδή λυχνία για να αποκλειστούν δευτερογενείς αιτίες βλεφαρίτιδας όπως π.χ το demodex και άλλα. Η θεραπεία είναι εξατομικευμένη αναλόγως τα συμπτώματα και το είδος της βλεφαρίτιδας, σε γενικές γραμμές όμως καθαρισμός και μηχανική πίεση στους μειβομιανούς αδένες αφού έχουν πρώτα θερμανθεί με κομπρέσες/ειδικές μάσκες για τα μάτια, και βεβαίως αποκατάσταση της δακρυικής στοιβάδας.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Καλησπέρα , Η βλεφαρίτιδα είναι μια χρόνια πάθηση που θέλει καθημερινη φροντίδα . Έκτος από ζεστές κομπρέσες ειδικο προϊόν καθαριότητας υπάρχει και θεραπεία με αλοιφές ακόμη και φαρμακευτική αγωγή από το στόμα ανάλογα με την βαρύτητα της πάθησης . Ευχαρίστως να βοηθήσω με μια κλινική εκτίμηση να πούμε λεπτόμεριες από κοντά.

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Πέρα από την υγιεινή των βλεφάρων και την τροποποίηση των εκλυτικών παραγόντων υπάρχουν διαφορετικές τοπικές θεραπείες ανάλογα με την ηλικία, τη βαρύτητα και το αίτιο της χρόνιας βλεφαρίτιδας που μπορούν να εφαρμοστούν συχνά σε συνεργασία με δερματολόγο. Ανάλογα με την περίπτωση υπάρχουν διάφορα μηχανήματα (Blephasteam, Rexon-Eye, IPL) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αντιμετώπιση της χρόνιας βλεφαρίτιδας.

    Παπανδρέου Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρέπει να ξεκινήσετε με lotemax/flucon ή το πολύ adelone 4 φορές τη μέρα κ στα 2 μάτια πχ ώρες 09-12-18-21 για 7-10 μέρες κ αμέσως μετά 2 φορές τη μέρα πχ 09-18 για διπλάσιο χρόνο 15-20 μέρες.Στην πορεία μπαίνουν στη θεραπευτική το azyter κάθε βράδυ προ ύπνου για 6-12-18-24 μέρες κ τα τεχνητά δάκρυα, όμως μπορείτε να εκκινήσετε με τα πρώτα κ να επικοινωνήσετε..Τα Μηχανήματα κ ακριβά κοστίζουν κ είναι αμφίβολη ή έστω παροδική η χρησιμότης, όπως επίσης κ η συν-θεραπεία του demodex που μάλλον μπερδεύει πολλούς συναδέλφους.καλή αρχή, τα μάτια θέλουν πλύσιμο με ΚΡΥΟ νερό κ μετά τα κολλύρια που είπαμε

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Η χρήση Κορτιζονης δεν είναι ενδεδειγμένη για χρονιές βλεφαρίτιδες ειδικά αν επρόκειτο για σμήγματοροϊκη. Υπάρχει παγκόσμιο πρωτόκολλο για χρήση θερμαντικών γυαλιων και άλλων τεχνικών.

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλημέρα σας, σχετικά με το ερώτημά σας για θεραπεία χρόνιας βλεφαρίτιδας υπάρχει θεραπεία που εφαρμόζεται με ειδικό μηχάνημα laser θερμικής διέγερσης των αδένων στα βλέφαρα. Γίνεται με χρήση ειδικής μάσκας σε σειρά συνεδριών και αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τη βλεφαρίτιδα ωστε να μην απαιτείται να βάζετε δάκρυα. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Θα πρεπει πρώτα να γίνει εξεταση και μετα ανάλογα με την αιτία της βλεφαρίτιδας ειναι και η αντιμετώπιση. Με φάρμακα και με αλλα μεσα.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Δεν χρειαζεται να κανετε θεραπεια με καποιο μηχανημα.Υπαρχουν αλλες θεραπειες με κολλυρια ή και χαπια.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η θεραπεία της χρόνιας βλεφαρίτιδας ειναι απαιτητική.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Μπορούμε να δοκιμάσουμε μερικές συνεδριες με laser. Συνήθως χρειάζονται 4 τον πρώτο χρόνο και μετά μια το χρόνο ή το 6μηνο.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Ανάλογα την βαρύτητα της βλεφαρίτιδας, υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισής της.
    Θα πρέπει να εκτιμηθεί και να συζητηθούν οι επιλογές, οι οποίες δεν είναι φαρμακευτικές.

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε θεραπεία με tea tree oil σε περίπτωση που προκαλείται από demodex. Υπάρχουν προϊόντα σε αφρό για χρήση από τον ασθενή αλλά και θεραπεία που γίνεται στο ιατρείο με πιο συμπυκνωμένη μορφή.

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Χρειαζετει κ καθαρισμος με ειδικο αφρο απο το φαρμακειο ή με χλιαρες κομπρες και bany jonhson shampoo.Ο οφθαλμιατρος θα σας πει τον τροπο.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Η χρόνια βλεφαρίτιδα θεραπεύεται πλέον και με laser αλλά και φαρμακευτικά χωρίς κορτιζόνη. Η κατάλληλη θεραπευτική επιλογή προκύπτει μετά από εξέταση και μελέτη ξηροφθαλμιάς.

    Μαλάμος Παναγιώτης

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Ιλίσια