• Retinal detachment
  • Submitted on 25/12/2022

Έχω χρόνια βλεφαρίτιδα κ δεν μπορώ να βρω θεραπεία με κορτιζόνη αλοιφή κ δάκρια μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω θεραπεία πχ με κάποιο μηχάνημα κλπ;;!!!

17 specialists answered

  • Η αντιμετώπιση της βλεφαρίτιδας σε καμία περίπτωση δεν είναι κορτιζόνη ή δάκρυα. Περισσότερο αποτελεσματικά είναι κάποια ειδικά πλυσίματα, θα βρείτε βίντεο στο διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο. Απλώς θέλει επιμονή και υπομονή, τα πρώτα αποτελέσματα αρχίζουν να φαίνονται μετά από ένα μήνα

    Androu Aggeliki

    Ophthalmologist

    Ilion

  • Και βέβαια υπάρχει θεραπεία για την χρόνια βλεφαρίτιδά. Η θεραπεία βέβαια είναι κι αυτή η χρόνια. Εκτός από σταγόνες υπάρχουν και φάρμακα που μπορεί να πάρει κάποιος από το στόμα και το μηχάνημα που αναφέρετε

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • Καλησπέρα σας. Η βλεφαρίτιδα έχει εξάρσεις και υφέσεις και είναι πολύ σημαντικό να τηρείτε τους κανόνες υγιεινής. Η θεραπεία που προτείνεται κάθε φορά εξαρτάται από το ιστορικό του κάθε ασθενή και την κατάσταση των ματιών του. Για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση τόσο του ιστορικού σας όσο και της κλινικής εικόνας των ματιών σας.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Η βλεφαρίτιδα είναι συνήθως μια χρόνια κατάσταση που χρειάζεται και μια χρόνια θεραπεία. Θα πρέπει να έχει γίνει μια λεπτομερής εξέταση στη σχισμοειδή λυχνία για να αποκλειστούν δευτερογενείς αιτίες βλεφαρίτιδας όπως π.χ το demodex και άλλα. Η θεραπεία είναι εξατομικευμένη αναλόγως τα συμπτώματα και το είδος της βλεφαρίτιδας, σε γενικές γραμμές όμως καθαρισμός και μηχανική πίεση στους μειβομιανούς αδένες αφού έχουν πρώτα θερμανθεί με κομπρέσες/ειδικές μάσκες για τα μάτια, και βεβαίως αποκατάσταση της δακρυικής στοιβάδας.

    Γκόγκος Μανώλης MD

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Thiva

  • Καλησπέρα , Η βλεφαρίτιδα είναι μια χρόνια πάθηση που θέλει καθημερινη φροντίδα . Έκτος από ζεστές κομπρέσες ειδικο προϊόν καθαριότητας υπάρχει και θεραπεία με αλοιφές ακόμη και φαρμακευτική αγωγή από το στόμα ανάλογα με την βαρύτητα της πάθησης . Ευχαρίστως να βοηθήσω με μια κλινική εκτίμηση να πούμε λεπτόμεριες από κοντά.

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Πέρα από την υγιεινή των βλεφάρων και την τροποποίηση των εκλυτικών παραγόντων υπάρχουν διαφορετικές τοπικές θεραπείες ανάλογα με την ηλικία, τη βαρύτητα και το αίτιο της χρόνιας βλεφαρίτιδας που μπορούν να εφαρμοστούν συχνά σε συνεργασία με δερματολόγο. Ανάλογα με την περίπτωση υπάρχουν διάφορα μηχανήματα (Blephasteam, Rexon-Eye, IPL) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αντιμετώπιση της χρόνιας βλεφαρίτιδας.

    Παπανδρέου Ηλίας

    Ophthalmologist

    Platia Mavili

  • Θα πρέπει να ξεκινήσετε με lotemax/flucon ή το πολύ adelone 4 φορές τη μέρα κ στα 2 μάτια πχ ώρες 09-12-18-21 για 7-10 μέρες κ αμέσως μετά 2 φορές τη μέρα πχ 09-18 για διπλάσιο χρόνο 15-20 μέρες.Στην πορεία μπαίνουν στη θεραπευτική το azyter κάθε βράδυ προ ύπνου για 6-12-18-24 μέρες κ τα τεχνητά δάκρυα, όμως μπορείτε να εκκινήσετε με τα πρώτα κ να επικοινωνήσετε..Τα Μηχανήματα κ ακριβά κοστίζουν κ είναι αμφίβολη ή έστω παροδική η χρησιμότης, όπως επίσης κ η συν-θεραπεία του demodex που μάλλον μπερδεύει πολλούς συναδέλφους.καλή αρχή, τα μάτια θέλουν πλύσιμο με ΚΡΥΟ νερό κ μετά τα κολλύρια που είπαμε

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Ophthalmologist

    Pyrgos

  • Η χρήση Κορτιζονης δεν είναι ενδεδειγμένη για χρονιές βλεφαρίτιδες ειδικά αν επρόκειτο για σμήγματοροϊκη. Υπάρχει παγκόσμιο πρωτόκολλο για χρήση θερμαντικών γυαλιων και άλλων τεχνικών.

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia

  • Καλημέρα σας, σχετικά με το ερώτημά σας για θεραπεία χρόνιας βλεφαρίτιδας υπάρχει θεραπεία που εφαρμόζεται με ειδικό μηχάνημα laser θερμικής διέγερσης των αδένων στα βλέφαρα. Γίνεται με χρήση ειδικής μάσκας σε σειρά συνεδριών και αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τη βλεφαρίτιδα ωστε να μην απαιτείται να βάζετε δάκρυα. Ευχαριστώ

    NTORA EUTHALIA

    Ophthalmologist

    Nea Ionia

  • Θα πρεπει πρώτα να γίνει εξεταση και μετα ανάλογα με την αιτία της βλεφαρίτιδας ειναι και η αντιμετώπιση. Με φάρμακα και με αλλα μεσα.

    Samiotaki Afroditi

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Evosmos

  • Δεν χρειαζεται να κανετε θεραπεια με καποιο μηχανημα.Υπαρχουν αλλες θεραπειες με κολλυρια ή και χαπια.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Η θεραπεία της χρόνιας βλεφαρίτιδας ειναι απαιτητική.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Μπορούμε να δοκιμάσουμε μερικές συνεδριες με laser. Συνήθως χρειάζονται 4 τον πρώτο χρόνο και μετά μια το χρόνο ή το 6μηνο.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Ανάλογα την βαρύτητα της βλεφαρίτιδας, υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισής της.
    Θα πρέπει να εκτιμηθεί και να συζητηθούν οι επιλογές, οι οποίες δεν είναι φαρμακευτικές.

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Nea Ionia

  • Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε θεραπεία με tea tree oil σε περίπτωση που προκαλείται από demodex. Υπάρχουν προϊόντα σε αφρό για χρήση από τον ασθενή αλλά και θεραπεία που γίνεται στο ιατρείο με πιο συμπυκνωμένη μορφή.

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Ophthalmologist

    Ioannina

  • Χρειαζετει κ καθαρισμος με ειδικο αφρο απο το φαρμακειο ή με χλιαρες κομπρες και bany jonhson shampoo.Ο οφθαλμιατρος θα σας πει τον τροπο.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Η χρόνια βλεφαρίτιδα θεραπεύεται πλέον και με laser αλλά και φαρμακευτικά χωρίς κορτιζόνη. Η κατάλληλη θεραπευτική επιλογή προκύπτει μετά από εξέταση και μελέτη ξηροφθαλμιάς.

    Malamos Panagiotis

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Ilisia