• Ανεύρυσμα
  • Υποβλήθηκε 29/07/2023

Εχω ανεύρισμα 6,5 χιλ στη μέση εγκεφαλική αρτηρία με προβολή προς τα κάτω. Δεν μπορεί να γίνει εμβολισμός παρα μόνο κρανιοτομή. Πολλές φορές βλέπω διπλά , στο δεξιό μάτι εχω βλεφαρόπτωση , σουβλιές, και το αισθάνομαι βαρύ. Σε αυτό εχω χειρουργήσει καταράκτη παλαιά. Νομίζετε οτι αυτά οφείλονται στο ανεύρισμα: Ευχαριστώ!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Την απάντηση θα την δώσει ο νευρολόγος και ο επεμβατικός ακτινολογος

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας πιθανότατα ναι να οφείλετε σε αυτό
    Θα πρέπει να κάνετε και ένα triplex καρωτίδων και σπονδυλικών αρτηριών για είμαστε 100% σίγουροι

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Είναι πολύ πιθανό.
    Χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος

    Μεταξάς Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω, είναι πιθανό! Καλό είναι να σας δει κάποιος οφθαλμίατρος…

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Σ' ότι αφορά στο πρώτο σκέλος της ερώτησης σας, τα ανευρύσματα της μεσης εγκεφαλικής, πράγματι, συχνά χρειάζονται χειρουργείο. Αλλά αυτό είναι κάτι το οποίο εν' μέρει εξαρτάται και από την εμπειρία του επεμβατικού νευροχειρουργού ή ακτινολόγου.
    Τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι εξαιρετικά απίθανο να σχετίζονται με το ανεύρυσμα.

    Σταυρινού Παντελής

    Νευροχειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλημερα σας η αντιμετωπιση των ενδοεγκεφαλικων ανευρυσματων αφορα τους νευροχειρουργους. Τα συμπτωματα που αναφερετε ειναι σοβαρα και για την ασφαλεια σας θα πρεπει να σας δει νευρολογος και νευροχειρουργος. Στη διαθεση σας

    Μπακογιάννης Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αργυρούπολη

  • ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΕ ΝΑ ΟΦΕΊΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΕΎΡΥΣΜΑ, ΕΆΝ ΣΥΝΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΆ ΑΓΓΕΙΑΚΑ ΟΦΘΑΛΜΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Γεια σας
    Θα πρέπει να διενεργηθούν περαιτέρω έρευνες και να ζητηθεί η γνώμη νευροχειρουργού.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Σε γενικές γραμμές ένα ανεύρυσμα της μέσης εγκεφαλικής δεν επηρεάζει την οφθαλμοκινητικότητα, για να σας δώσουμε όμως μια υπεύθυνη απάντηση θα πρεπει να δούμε την αγγειογραφία σας, γιατί πολλές φορές ανατομικές παραλλαγές των αγγείων ενδεχομένως κάνουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Αν θέλετε πολύ ευχαρίστως να σας συμβουλεύσουμε σε ένα ραντεβού στο ιατρείο μας.

    Καραγεώργος Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Δεν αναφέρετε μεριές με όλα τα ευρήματα ή συμπτώματα. Επίσης, αν έχει γίνει εκτίμηση από οφθαλμίατρο ή νευροχειρουργό. Εκεί θα πρότεινα και να απευθυνθείτε σε πρώτη φάση.
    Ευχαριστώ

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Τα ενδοκράνια ανευρύσματα αποτελούν αντικείμενο της νευροχειρουργικής και θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έμππειρο συνάδλεφο της ειδικοτητας

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα ! Θα πρέπει να συμβουλευτείτε νευροχειρουργό

    Κωτσικόρης Ιωάννης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Γαλάτσι