• STD
  • Submitted on 05/12/2022

Τα σεξουαλικως μεταδιδόμενα Μπορούν να θεραπευτούν με κολπικές κρέμες η κολπικά υποθετα ;

30 specialists answered

  • Φυσικά

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • Συνήθως ΄οχι

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Με μία λέξη, όχι. Και εξηγώ αναλυτικά:
    -Τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα μικρόβια όπως τα χλαμύδια, το μυκόπλασμα, το ουρεόπλασμα, ο γονόκοκκος και οι τριχομονάδες θέλουν θεραπεία από το στόμα.
    -Οι ιοί HPV (των ανθρωπίνων θηλωμάτων) που είναι και αυτοί σεξουαλικώς μεταδιδόμενοι δεν θεραπεύονται με φάρμακα, είτε κολπικά, είτε από το στόμα.Αφαιρούμε μόνο τις βλάβες που αυτοί προκαλούν.
    -Ο έρπης των γεννητικών οργάνων δεν θεραπεύεται, μόνο γίνονται πιο ήπιες οι υποτροπές με θεραπεία από το στόμα.
    -Οι μύκητες και η βακτηριακή κολπίτιδα θεραπεύονται και με κολπικά σκευάσματα, αν και δεν θεωρούνται σεξουαλικώς μεταδιδόμενα. Σε λίγες
    ... Read more

    Τζαχρήστα Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Αναλόγως με την πάθηση εξατομικεύεται η θεραπεία.

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Κάποια εξ' αυτών ναι.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • καλημέρα σας.
    εξαρτάται από το σεξουαλικως μεταδιδομενο νόσημα.
    καλή συνέχεια

    Papadimitriou Ap. Georgios

    Gynecologist - Obstetrician

    Megara

  • Συνήθως απαιτείται από του στόματος αγωγή

    Koumplis Miltiadis (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Αναλόγως το νόσημα

    Dr Traianos Alexandros

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Thessaloniki

  • ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΧΙ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • τα αμιγως σμν οχι

    Mpikos Aristeidis

    Dermatologist - Venereologist

    Evosmos

  • Όχι, δεν μπορούν εκτός από την μυκητίαση.

    Ntaltas Alekos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Αλλά ναι και άλλα οχι

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Τα περισσότερα μπορούν, κάποια μειώνουν το φορτίο τους και δεν μεταδίδονται για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα ειναι πολλα, καποια ιογενους και καποια μικροβιακης αιτιολογιας. Τα μικροβια μπορουν να αντιμετωπιστουν με κρεμες κλπ ενω οι ιοι εχουν αλλη αντιμετωπιση.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Κάποια από αυτά....τα περισσότερα χρειαζονται θεραπεις από το στόμα

    Drakopoulos Dimitrios

    Urologist - Andrologist

    Glyka Nera

  • Εξαρτάται την παθολογία

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Κάποια από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που προσβάλλουν τα γεννητικά όργανα, όπως τα χλαμύδια, η σύφιλη, η γονόρροια και η λοίμωξη από τριχομονάδα, είναι πλήρως θεραπεύσιμα με μία μόνο δόση αντιβιοτικών. Σε κάποια άλλα, όπως στον έρπητα και στον ιό HIV μπορεί να δοθούν αντιϊκά φάρμακα που βελτιώνουν την έκβαση της νόσου, χωρίς όμως να απαλλάσσουν από αυτήν.

    Πασχαλίδου Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Chalandri

  • Nαι, υπάρχουν αρκετά τα οποία θεραπεύονται με κολπική κρέμα ή/και κολπικά υπόθετα.

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Ανάλογα το νόσημα γενικά τα περισσότερα αντιμετωπίζονται

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Συνηθως χρειαζεται συστηματική θεραπεια με αντιβιωση. Εξαρταται απο το είδος του νοσήματος.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Marousi

  • Και βέβαια μπορούν!Εξαρταται όμως το είδος του νοσηματος.Καποια νοσήματα χρειάζονται και θεραπεία από το στόμα.

    Athanasaki Anna

    Gynecologist - Obstetrician

    Chalkida

  • Καλησπέρα σας
    Κάποια όπως οι μυκητιάσεις ναι. Αν πρόκειται για μικροβιακές λοιμώξεις του κόλπου, αυτές θέλουν αντιβίωση από το στόμα. Οι ιογενείς σεξουαλικές λοιμώξεις δεν θεραπεύονται καθόλου με κολπικές κρέμες και κολπικά υπόθετα.

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Θα σας απαντήσουν καλύτερα οι γυναικολόγοι

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Urologist - Andrologist

    Polichni

  • Αναλόγως το μικρόβιο
    Κάποια χρειάζονται και αντιβίωση από το στόμα

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Εξαρτάται απο τα νοσήματα η όταν λέμε “νοσήματα “ τι εννοούμε ?
    Οποτε σ’αυτην την ερώτηση η απάντηση σε γενικές γραμμές ειναι όχι, αλλά είπαμε πάντα όλα ειναι «κατα πράξιν και περίπτωση ».

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Ναι, κάποιες φορές, αλλά θα πρέπει να σας εξετάσει γυναικολόγος για να το αποφασίσει αυτό.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Βακτηριακές

    Η Γονόρροια και οι χλαμυδιακές λοιμώξεις προκαλούνται από το βακτήριο Ναϊσσέρια της γονόρροιας και τα Chlamydia trachomatis αντίστοιχα και εμφανίζονται κυρίως με κίτρινες ή λευκωπές εκκρίσεις υγρών από τον κόλπο ή το πέος, όπως και αίσθημα “καψίματος” κατά την ούρηση. Απαιτείται καλλιέργεια υγρού ή μοριακές μέθοδοι για τη διάγνωση και η θεραπεία περιλαμβάνει μια ενδομυϊκή ένεση αντιβιοτικού μαζί με αντιβιοτική αγωγή από το στόμα διάρκειας μιας ημέρας.
    H Σύφιλη οφείλεται στο βακτήριο treponema pallidum, που μπορεί να παραμένει στον οργανισμό σε λανθάνουσα κατάσταση. Στην αρχική φάση παρουσιάζεται ως ανώδυνο έλκος στην
    ... Read more

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας, κάποια σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα μπορούν να θεραπευτούν με τοπικές θεραπείες, κάποια άλλα χρειάζονται θεραπείες από του στόματος ενώ κάποια άλλα χρειάζονται άλλου είδους θεραπείες ανάλογα με τις βλάβες που έχουν προκαλέσει.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλημέρα
    κάποια ναι

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς, όταν πρόκειται για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση και ταμπού γύρω από το θέμα. Τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα απαριθμούν μερικές δεκάδες με κάποια από τα πιο γνωστά να είναι τα χλαμύδια, ο έρπης γεννητικών οργάνων, ο γονόκοκκος, οι τριχομονάδες, οι λοιμώξεις από hpv και άλλα. Θεωρητικά έστω και μία συνεύρεση θα αρκούσε για να μεταδοθεί κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα και δυστυχώς δεν υπάρχουν πάντα σαφή συμπτώματα για κάποια από αυτά. Φυσικά κάποια από τα ΣΜΝ θεραπεύονται και με κολπικά σκευάσματα αλλά θα πρέπει πρώτα να ξέρουμε για ποιο νόσημα μιλάμε και μετά να δώσουμε τ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou