• STD
  • Submitted on 25/04/2023

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν το αγόρι μου πάρει χάπι για τους μύκητες επειδή είχα εγώ στον κόλπο χρειαζεται να βάλει και κρέμα ή δεν είναι απαραίτητο; Και μετά από πόσες μέρες που θα κανεις και αυτός την θεραπεία μπορούμε να έρθουμε πάλι σε επαφή; Το χάπι που πήρε είναι το Flucozal 150mg

14 specialists answered

  • Μετα 2 ημερες θεραπεία για τον άνδρα συνήθως είναι αρκετή για εξάλειψη των μυκήτων

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Αυτός μπορεί και να μην έχει τίποτα πρέπει να εξεταστεί από ειδικό ιατρό - ανδρολόγο

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Urologist - Andrologist

    Polichni

  • Το κατά πόσο πρέπει να πάρει στην περίπτωση αυτή ο άντρας αντιμυκητισιακή αγωγή, είναι αμφισβητήσιμο. Πέρα από αυτό, τέλειωσε εσύ την αγωγή σου και μετά από δυο μέρες συνεχίστε επαφές.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Urologist - Andrologist

    Marousi

  • ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Δεν χρειάζεται διπλή θεραπεία. Όταν τελειώσετε τη θεραπεια μπορείτε να έχετε επαφές.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • αν το πήρε 4-5 μέρες δε χρειάζεται να βάλει και κρέμα. η κρέμα πάντως είναι πιο καλή και βολική θεραπεία.

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Θα ήταν προτιμότερο να βάλει και κρέμα και να έρθετε σε επαφή μετά από εφτά έως 10 μέρες

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Εξαρτάται από το αν έχει και εκείνος συμπτώματα. Οι μύκητες δεν θεωρούνται πλέον σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Γεια σας, όχι δεν είναι απαραίτητο. Εάν έχετε τελειώσει τη θεραπεία και οι δυο μπορείτε να αρχίσετε τις επαφές

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Δεν χρειάζεται να βάλει κρέμα. Μετά το τέλος της αγωγής.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Καλό θα ήταν ο σύντροφός σας να πάρει σε μειωμένη μεν δόση όλες τις μέρες που θα πάρετε και εσείς την θεραπεία από την στιγμή που δεν έχει συμπτώματα εμφανή

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα
    Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί σε κάποιους να χρειάζεται να κάνουν θεραπεία και με αλοιφή ,σε άλλους μόνο αλοιφή,η θεραπεία θα πρέπει να εξατομικευτεί. Επίσης η δίκη σας διάρκεια θεραπείας ποια είναι ?Και βέβαια και σημαντικό είναι και τα μέτρα που βοηθούν στην επιτυχια της θεραπείας .

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Ο σύντροφος αν δεν είχε πρόβλημα δεν χρειαζόταν να κάνει θεραπεία

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Εάν ο σύντροφός σας δεν έχει συμπτώματα δεν χρειάζεται να βάλει κάποια αλοιφή αφού το χάπι που θα πάρει είναι θεωρητικά αρκετό για να τον καλύψει. Φυσικά θα πρέπει να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποια αλλεργία στο συγκεκριμένο φάρμακο. Επειδή όμως δεν έχω το ιστορικό ούτε το δικό σας ούτε του συντρόφου σας το σωστό θα ήταν να μιλήσετε με το γιατρό σας. Οι επαφές καλό θα ήταν να ξεκινήσουν όταν εσείς νιώθετε τελείως καλά κ δεν έχετε την παραμικρή ενόχληση. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou