• Urinary tract infection
  • Submitted on 03/04/2023

Καλησπέρα, Εδώ και λίγες μέρες έχω το ένα και μοναδικό σύμπτωμα: πίεση/ επιθυμία για ούρηση. Όχι πόνος, όχι κάψιμο, όχι υγρά. Τίποτα απ' όλα αυτά. Μόνο αίσθηση πως η κύστη είναι γεμάτη. Υπάρχει περίπτωση ουρολοίμωξης χωρίς πόνο και τσούξιμο? Φυσικά δεν υπάρχει ποσότητα ούρων, μόνο αίσθηση γεμάτης κύστης. Δεν νιώθω κάποια ενόχληση στην ουρήθρα. Είμαι 31 χρόνων, γυναίκα.

16 specialists answered

  • Να κάνετε γενική ούρων και καλλιέργεια ούρων

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Όπως το περιγράφετε πρόκειται για κυστίτιδα καλό θα ήταν να κάνετε μία γενική ούρων και καλλιέργεια ούρων για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο και ποιο μικρόβιο είναι αυτό

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Καλησπέρα σας ,εκτός από ουρολοίμωξη μπορεί να υπάρχει και λιθιαση του ουροποιητικού.

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Γεια σας, ναι υπάρχει πιθανότητα για ουρολοίμωξη

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ιατρό και να κάνετε συγκεκριμένες εξετάσεις για το ουροποιητικό σας.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Nea Smirni

  • Ναι υπάρχει η πιθανότητα ουρολοιμωξης, δεν εμφανίζεται πάντα με όλα τα συμπτώματα. Κάντε μια γενική ούρων και καλλιέργεια.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Κάντε καλλιέργεια ούρων και αντιβιόγραμνα. Να πίνετε αρκετό νερό.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα σας. Στην διαφορική διάγνωση του αισθήματος βάρους στο κατώτερο κοιλιακό τοίχωμα που περιγράφετε υπάρχουν αρκετά νοσήματα που υπερβαίνουν αυτό της λοίμωξης του ουροποιητικού. Παρόλα αυτά για να απαντηθεί το ερώτημα χρειάζεται αφενός ανάλυση των ούρων και αφετέρου εξέταση από κάποιον κλινικό ιατρό .

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Internist

    Pagrati

  • Ναι θα μπορουσε να εκδηλωθει κ μονο με αυτο στο συμπτωμα.ΘΑ σας προτεινα να κανετε γενικη κ καλλιεργεια ουρων.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Υπάρχει πιθανότητα κυστιτιδα. Μπορείτε να κάνετε μια καλλιέργεια ούρων. Επίσης, μπορείτε να πίνετε άφθονα νερά και κάποιο σκεύασμα με cranberries μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Σίγουρα θα χρειαστείτε γενική και καλλιέργεια ούρων και να τα εκτιμήσει ο ουρολόγος σας καθώς θα πρέπει να εξετάσει και τι προκάλεσε όλο αυτό.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει να κάνετε μια γενική ούρων και ένα υπερηχογράφημα κύστεως πριν και μετά την ούρηση

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Όντως μπορεί να έχετε ουρολοίμωξη. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνουμε μια καλλιέργεια ούρων αλλά αν αυτά τα συμπτώματα τα είχατε και πιό πριν μπορεί να ελιναι σύνδρομο υπερδραστήριας κύστης πρλαγμα για το οποίο υπάρχει διαθέδιμη φαρμακευτική αγωγώ. Επίσης δεν γνωρίζω αν έχετε κάποιο πόνο στα νεφρά ή πυρετό.ί

    Papamihail Maria

    Internist

    Kolonos

  • Ναι υπάρχει

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • ουρολοιμωξη δεν ειναι μιληστε με Ουρολογο

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΝΕΥΡΟΓΕΝΗ ΚΥΣΤΗ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗς ΜΕΣΗΣ... ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ..

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa