• Urinary tract infection
  • Submitted on 07/04/2023

Καλημέρα. Έχω εδώ και δύο μέρες ήπια συμπτώματα ουρολοίμωξης. Αυτά είναι τσούξιμο κατά την ούρηση, και συχνή ούρηση με λίγα ούρα. Όμως δεν έχω ούτε αίμα, ούτε κάτι άλλο. Τι μπορώ να κάνω; Τι φάρμακο να πάρω; Και αν είναι απαραίτητο να πάω στο γιατρό

11 specialists answered

  • καντε μια σκετη Γ ουρων και αναλογα με τα πυοσφαιρια

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Πρέπει να επισκεφθείτε παθολόγο να σας γράψει την κατάλληλη αντιβίωση και καλλιέργεια ούρων και να το επανελέγξετε μετά την αγωγή.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Internist

    Dafni

  • Το ορθό ειναι να επισκεφθείτε γιατρό, ώστε να εξετάσει την εκταση της ενδεχόμενης λοιμωξης και το λοιπό ιστορικό ώστε να σας κατευθύνει θεραπευτικά.

    Αραμπατζή Κλαίρη

    Internist

    Platia Mavili

  • Καλησπέρα,
    θα μπορούσατε να κανετε εξέταση ούρων και καλιεργεια, διότι αντί για ουρολοίμωξη μπορεί να έχετε λιθιαση,καλο θα ήταν να σας δει ουρολόγος

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Θα πρέπει να κάνετε μια γενική ούρων και καλλιέργεια

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Χρειάζεται να κάνετε μία γενική και μία καλλιέργεια ούρων με αντιβιογραμμα για να δουμε αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο και πιο είναι αυτό.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Θα πρέπει να ξεκινήσετε αντιβίωση

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Αντιβιωση πολλα νερα υγρα κ ραντεβου στον γιατρο

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Αρχικα ειναι απαραιτητο να κανετε μια καλλιεργεια ουρων με αντιβιογραμμα .Εαν ειναι θετικη θα λαβετε την ενδεδειγμενη αγωγη βαση αντιβιογραμματος . Βοηθητικη ειναι η καταναλωση αρκετων υγρων κ σκευασματων που περιεχουν μαννοζη .

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Ας ξεκινήσεις με το να πίνεις πολύ νερό.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα. Εάν τα συμπτώματα σας είναι μόνο από το ουροποιητικό, δηλαδή την ουροδόχο κύστη και την ουρήθρα, το ιδανικό θα ήταν να κάνετε μια γενική και μια καλλιέργεια ούρων. Εάν σε αυτά βρεθεί κάποιο μικρόβιο θα χρειαστεί να πάρετε μια αντιβιοτική αγωγή. Αν από την άλλη έχετε και συμπτώματα και από το αιδοίο και τον κόλπο, όπως τσούξιμο, ερυθρότητα ή εκκρίσεις που δεν είναι οι συνηθισμένες που έχετε τότε καλύτερα να σας δει ένας γυναικολόγος για να έχετε μια σωστή διάγνωση. Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι περαστικά σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou