• HPV warts
  • Submitted on 07/04/2023

Γειά σας , Είχα εμφανή οξυτενή κονδυλώματα τα οποία για μεγάλο διάστημα πίστευα ότι είναι σπυράκια καθώς είχα έρθει σε επαφή μόνο με δύο συντρόφους και δεν ήμουν ενήμερη για την ύπαρξη τέτοιου είδους σεξουαλικού μεταδιδόμενου νοσήματος.Επιπλέον ο πρώτος γυναικολόγος μου με είχε ενημερώσει ότι έχω ευαίσθητη επιδερμίδα και ότι παθαίνω συχνές θυλακίτιδες.Οπότε θεώρησα ότι είναι κάτι σχετικό με αυτό . Είχα ελεύθερη και συχνή ερωτική επαφή με τον σύντροφο μου ( περίπου ένα χρόνο ) και αφού δεν έφευγε «το σπυράκι» επισκέφτηκα τον δερματολόγο όπου έγινε και η τελική διάγνωση. Παρόλα αυτά , ο σύντροφος μου δεν εμφάνισε κάποια αντίστοιχη αλλοίωση και έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε. Είναι αυτό δυνατόν ; Επίσης υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει κάτι αργότερα ; Ή ακόμη κι εγώ ; Έχω θεραπευτεί πλήρως και δεν έχει εντοπιστεί καμία βλάβη μετά από μια συνέδρια λέιζερ.Δεν θα ήθελα να μπω σε αυτήν την διαδικασία , και ειδικά ο σύντροφος μου εξαιτίας μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

10 specialists answered

  • αν ειχες κονδυλωματα θα ειχες γεμισει

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα
    Όπως θεωρώ σας εχει ενημερώσει ο Ιατρος σας ,όταν σεν είναι εμφανή τα κονδυλώματα δεν μεταδίδονται ,παρόλα αυτά ο ιός κυκλοφορεί στο αίμα ,όποτε σε κάποια στιγμή της ζωής μπορεί να επανεμφανιστούν

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Γεια σας, ναι υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ξαναεμφανιστεί. Η απλή παρακολούθηση στο γιατρό σας αρκεί

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Τα κονδυλώματα οφείλονται σε έναν ιό που ονομάζεται HPV. Ο ιός HPV είναι σεξουαλικώς μεταδιδομενος και πάρα πολύ συχνός. Δεν μπορείτε να γνωρίζετε ποιος σας κόλλησε τον ιό, μπορεί ο ίδιος σας ο σύντροφος και απλά αυτός να μην είχε εμφανίσει ποτέ αλλοιώσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο τεστ να μας λέει πότε έγινε η μόλυνση. Μπορεί ένα άτομο να μολύνθηκε στο παρελθόν και ο οργανισμός να έχει καταστειλει τον ιό και αργότερα να έπεσε το ανοσοποιητικό σας και να το εμφανισατε. Αυτό που θα συμβούλευα είναι να χτίσετε ένα δυνατό ανοσοποιητικό με σωστή διατροφή, ύπνο και διακοπή καπνίσματος, εμβολιασμό με το εμβόλιο του καρκίνου του τραχήλου της μήτρ... Read more

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Η πιθανότητα να κόλλησε ο σύντροφος κονδυλώματα είναι 25% από τη στιγμή που κολλάμε ναι υπάρχει πιθανότητα να μην έχει εμφανίσει ο σύντροφος κάποιο σύμπτωμα αλλά όντως να έχει hpv

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Υπάρχει πιθανότητα να μην ήταν κονδυλώματα

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Αυτον τον ιο μπορει να τονβκπυβαλουσες απο παλιοτερα κ να εκδηλωθηκε τωρα...μπορει να σου το κολλησε ο συντροφος ενω αυτος δεν εχει εξωτερικα τιποτα...πρεπει να κανετε κ οι 2 ΗPV DNA TEST ΓΙΑΤΙ αυτος ο ιος εμπλεκεται προδιαθεσικα σε πολλους καρκινους

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Αν και είναι πολύ δύσκολο, θεωρητικά δεν είναι εντελώς αδύνατο ο/η σύντροφος να μην κολλήσει κονδυλώματα και ας έχει το άλλο μέλος του ζευγαριού....αν η βλάβη είναι μεμονωμένη και μικρού μεγέθους και το ανοσοποιητικό είναι σε καλή κατάσταση, τότε γίνεται...βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να έχει κολλήσει και να είναι απλά φορέας του ιού χωρίς ενεργό βλάβη, οπότε στην περίπτωση αυτή καλό είναι να γίνει ένα μοριακό τεστ για τον ιό (PCR ) για HPV.

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Είναι δυνατόν κάποιος να μην εμφανίσει συμπτώματα, ωστόσο επειδή HPV θα αποκτήσουν κάποια στιγμή στη ζωή τους πολύ μεγάλο ποσοστό των σεξουαλικώς ενεργών ενηλίκων και δεν υπάρχει επαρκής τρόπος πρόληψης εκτός από την αποχή, δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε τέτοιες σκέψεις - φροντίζουμε την υγεία μας και επισκεπτόμαστε τον γυναικολόγο ετήσια οι γυναίκες και τον ουρολόγο επί συμπτωμάτων οι άνδρες. Σημαντικός είναι και ο εμβολιασμός κατά των ιών HPV και για άνδρες και για γυναίκες, ακόμα και μετά την ηλικία των 26 ετών που αποζημιώνεται από το κράτος.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Κατ'αρχας θα ήθελα να σας καθησυχάσω λέγοντας σας πως αυτό που έχετε είναι κάτι πολύ συχνό σε σεξουαλικά ενεργά άτομα και ευτυχώς δεν είναι επικίνδυνο ούτε για εσάς ούτε για τον σύντροφό σας αφού οι τύποι του HPV που προκαλούν τα οξυτενή κονδυλώματα είναι κατά κανόνα καλοήθεις. Από την άλλη θα πρέπει να κάνετε τον ετήσιο έλεγχο σας με το τεστ Παπ, όπως κάθε γυναίκα άλλωστε, για να αποκλείσουμε ότι υπάρχουν τύποι του HPV που έχουν μολύνει τον τράχηλο σας αφού το συγκεκριμένο σημείο το "προτιμούν" τόσο οι καλοί όσο και οι κακοί υπότυποι του ιού. Γενικά τώρα, πιστεύουμε ότι ο ιός δεν εξαφανίζεται τελείως από το σώμα ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou