• General topics
  • Submitted on 16/05/2023

Έχω κιρσους ποιες είναι οι καλύτερες τροφές για να καταπολεμήσεις την κακή κυκλοφορία του αίματος

9 specialists answered

  • Να κινειστε περισσοτερο και να περιορισετε τα κορεσμενα λιπαρα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας,

    οι καλύτερες τροφές που μπορείτε να συμπεριλάβετε στο διαιτολόγιό σας είναι τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, γενικότερα τα λαχανικά και τα φρούτα. Εκτός όμως από τις τροφές αυτές είναι σημαντικό να είστε και στο ιδανικό σας βάρος καθώς το αυξημένο βάρος μπορεί να συμβάλει στην κακή κυκλοφορία του αίματος.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Η κυκλοφορία του αίματος επιβαρύνεται από πολλούς παράγοντες και αυτοί αποτελούν το περιττό βάρος, το κάπνισμα, η καθιστική ζωή και εργασία, η έλλειψη δραστηριότητας, η ανθυγιεινή διατροφή και το άχγος/στρές. Πολλές επίσης είναι και οι αιτιολογίες ανάπτυξης των κιρσών όπως η κληρονομικότητα, οι εγκυμοσύνες, η ηλικία, η παρατεταμένη ορθοστασία και το υπερβάλλων βάρος.
    Μερικές τροφές που έχει σημειωθεί ό,τι έχουν ευεργετική δράση στο κυκλοφορικό σύστημα είναι:
    Το ρόδι και το παντζάρι είτε στη φυσική μορφή είτε σε χυμό, το κρεμμύδι, το σκόρδο, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, τα λιπαρά ψάρια, τα κιτρώδη φρούτα, τα καρύδια, η κανέλα, ο κουρκο
    ... Read more

    Ισαακίδης Ακρίτας - NutriOn

    Dietitian - Nutritionist

    Neapoli Thessalonikis

  • Μείωση αλατιού νάτριο καθώς και η προσθήκη φρούτων και λαχανικών ωμά φρέσκα και βραστά λαχανικά θα βοηθήσουν εξαιρετικά. Επίσης βότανα και συμπληρώματα ειδικά με την καθοδήγηση ενός κλινικού διαιτολόγου θα φέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα.

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Ανάλογα από τι έχουν δημιουργηθεί και σε τι βαθμό είναι

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Καλησπέρα σας. Ορισμένες τροφές μπορούν να βοηθήσουν στη βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος σε περίπτωση κιρσών. Οι παρακάτω είναι μερικές από αυτές:

    Φρούτα και λαχανικά: Φρούτα και λαχανικά που περιέχουν υψηλή ποσότητα φυτικών ινών, όπως μήλα, πορτοκάλια, αγγούρια και σπανάκια, μπορούν να βελτιώσουν την κυκλοφορία του αίματος.

    Κόκκινα φρούτα και λαχανικά: Φρούτα όπως βατόμουρα, κεράσια και ντομάτες, καθώς και λαχανικά όπως πιπεριές και παπρικα, περιέχουν φυτικές ενώσεις που μπορούν να βελτιώσουν την κυκλοφορία του αίματος και να ενισχύσουν τα αγγεία.

    Ψάρι: Ψάρια πλούσια σε ωμέγα-3 λιπαρά οξέα, όπως σολομός, σα
    ... Read more

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει εάν έχετε παραπάνω βάρος να μπείτε στη διαδικασία να χάσετε βάρος, να κάνετε άσκηση το καλύτερο είναι το περπάτημα κ να έχετε μικρά κ συχνά γεύματα. Επίσης εάν καπνίζετε να το περιορίσετε.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Προτιμήστε ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο, αβοκάντο, φρέσκα φρούτα και λαχανικά, τζίντζερ, μοσχοκάρυδο και Κρόκο Κοζάνης που βελτιώνουν την κυκλοφορία του αίματος.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Οι τροφές που συμβάλλουν στην καλή κυκλοφορία του αίματος είναι τα τρόφιμα που είναι πλούσια σε βιταμίνη C και κάλιο πχ πράσινα φυλλώδη λαχανικά, ντομάτα, παντζάρια, τα κρεμμύδια, το σκόρδο, το ρόδι, τα μούρα, τα λεμόνια, τα πορτοκάλια, το γκρειπφρουτ, τα μανταρίνια. Αυτές οι τροφές μειώνουν κάθε είδους φλεγμονή και οξείδωση του οργανισμού και επίσης μειώνουν και την αρτηριακή πίεση όποτε συμβάλλουν και στην καλύτερη αιμάτωση του οργανισμού. Άλλες τροφές που μπορούν να βελτιώσουν την κυκλοφορία του αίματος είναι τα λιπαρά ψάρια και οι ξηροί καρποί πχ τα καρύδια λόγω της μεγάλης περιεκτικότητας τους σε ω3 λιπαρά. Από τα μπαχαρικά η κανέλα, ο κ... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi