• General topics
  • Submitted on 23/11/2023

Έβαλα τα μασελάκια μου μετά από καιρό και με πιέζουν πολύ . Είναι καλό να τα φοράω ; Τα δόντια θα επανέλθουν με αυτά στην θέση τους μετά τα σιδεράκια ; Ή είναι επιβλαβές για τα δόντια μου λόγω της πίεσης ; Έχει νόημα ; Ευχαριστώ

8 specialists answered

  • Είναι λογικό τα μασελάκια να σας πονάνε και να σας "σφίγγουν" αν δεν τα φορούσατε.
    Δεν είναι επιβλαβές για τα δόντια και λογικά μετά από μερικές μέρες χρήσης η πίεση θα υποχωρήσει. Αν όχι, επισκεφτείτε τον ορθοδοντικό.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Orthodontist

    Marousi

  • Τα μασελακια σταθεροποιησης δεν πρεπει να ενοχλουν πιθανοτατα εχουν σε καποιο βαθμο μετατοπιστει τα δοντια σας κατα το μεσοδιαστημα που δεν ειχατε φορεσει τα μασελακια.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Απευθυνθείτε στον ορθοδοντικό που σας έκανε τη θεραπεία ή σε κάποιον άλλον ορθοδοντικό

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ.ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Αν η πίεση μετά τις 3 πρώτες ημέρες εφαρμογής μειωθεί, τότε μπορείτε να συνεχίσετε να τα φορα΄τε κανονικά. Αν συνεχίσουν να πιέζουν μετά την 3η ημέρα, καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ορθοδοντικό για να σας τα ρυθμίσει ή να φτιάξετε νέα.

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • εξαρτάται από το πόσο καιρό είχαν να μπουν τα μασελακι. Καλύτερα να σας δει ο ορθοδοντικός που σας τα είχε κάνει αν πιέζουν πολυ

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Η ερώτηση αυτή, αφορά τον ορθοδοντικό , που σας κάνει την θεραπεία, αυτός είναι αρμόδιος ,να σας απαντήσει. Την καλησπέρα μου.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας,είναι λογικό αν είχατε καιρό να τα βάλετε διότι τα δόντια μετακινουνται και είναι λογικό να πιέζονται..Αν συνεχίζετε να τα φοράτε μπορεί να έρθουν στις θέσεις τους.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko