• Pregnancy
  • Submitted on 03/04/2023

Καλησπέρα.Να ρωτήσω η επεμβατική στεφανιογραφια έχει πολύ ακτινοβολία;Και αν ναι σε πόσο καιρό μετά επιτρέπονται προσπάθειες για εγκυμοσύνη;Σε 1 μήνα; Η περισσότερο;

10 specialists answered

  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας όσον αφορά την ακτινοβολία της επεμβάσεως. Μπορείτε κατόπιν αυτής να προχωρήσετε σε προσπάθεια εγκυμοσύνης, εφόσον δεν υπάρχουν ευρήματα καρδιαγγειακης νόσου από την εξέταση.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Δεν υπάρχει συσχέτιση της εγκυμοσύνης με την ακτινοβολία της στεφανιαιογραφίας. Αρκεί να μην είστε έγκυος τη στιγμή που γίνεται η στεφανιαιογραφία

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • Η ακτινοβολία που προσλαμβάνεται εξαρτάται από τη διάρκεια της πράξης και τον αριθμό λήψεων. Δεν επηρεάζει μελλοντικές προσπάθειες εγκυμοσύνης αντενδείκνυται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (εφόσον δεν υπάρχει επείγουσα ανάγκη πραγματοποιήσης της)

    Παπαβασιλείου Λήδα Πιερέττα

    Cardiologist

    Kifisia

  • Γεια σας, δεν υπάρχει πρόβλημα για προσπάθειες για εγκυμοσύνη στον επόμενο κύκλο

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Μπορείτε να ξεκινήσετε άμεσα τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Προσέξτε όμως αν παίρνετε καρδιολογικά φάρμακα, αν επηρεάζουν την εγκυμοσύνη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Δεν εχει πολυ ακτινοβολια , αρκει να γινει σε εμπειρη Ομαδα και σε Κλινικη που να εχει καινουργιο μηχανημα! Οτι χρειαστειτε ειμαι στη διαθεση σας, αναλαμβανουμε ολα τα περιστατικα!

    Koliviras Thanos

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Nea Smirni

  • Μπορείτε να φορέσετε ειδικό κάλυμμα μολύβδου για προστασία. Η κοιλιακή χώρα δεν αποτελεί σημείο διερεύνησης.
    Επιπρόσθετα δεδομένης της τεκνοποιητικης ηλικίας οι ενδείξεις της επεμβατικής στεφανιογραφίας είναι πρακτικά ελάχιστες αν όχι ανύπαρκτες, πέραν ίσως της προοπτικής διόρθωσης μιας συγγενούς ανωμαλίας ή βαλβιδικης επιδιόρθωσης που η τεκνοποίηση θα αναβληθεί για περισσότερο χρόνο.

    Papathanasiou Sotirios

    Cardiologist

    Kolonaki

  • Η ακτινοβολία περιορίζεται στον θώρακα κατά την στεφανιογραφία κ άρα έχει μικρή ως καθόλου επίδραση στα γεννητικά οργανα. Δεν αποτελεί αντένδειξη για προσπάθεια τεκνοποίησης.

    Deligeorgis Alexandros (Deactivated account)

    Cardiologist

    Ampelokipoi

  • Η ερώτηση είναι γιατί πρέπει να κάνεις στεφανιογραφία και τι κινδύνους θα έχεις με μια ενδεχόμενη κύηση. Κατά τα άλλα μπορείς να προσπαθήσεις στον αμέσως επόμενο κύκλο.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • σε 1 μηνα

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki