• Εμβόλια
  • Υποβλήθηκε 04/12/2022

Το εμβόλιο bexsero φοβάμαι να το κάνω μην πάθει κάτι το παιδάκι μου

8 ειδικοί απάντησαν

  • Εδώ και πάνω από 9 χρόνια έχουν εμβολιαστεί εκατομμύρια παιδιά σε όλον τον κόσμο με το εμβόλια για το Μηνιγγιτιδόκοκκο Β. Είναι σχετικά καλά ανεκτά και προκαλούν τις κοινές παρενέργειες των παιδικών εμβολίων που προτείνονται μέχρι τώρα από τον ΕΟΔΥ. Σε πολλές χώρες της Δ. και Α. Ευρώπης πραγματοποιούνται δωρεάν, μιας και έχουν συμπεριληφθεί στα παιδικά εμβόλια που συστήνονται από τους εθνικούς οργανισμούς Υγείας κάθε χώρας, ενώ σε άλλες καλύπτεται το κόστος τους πλήρως ή μερικώς, μέσω των ασφαλιστικών ταμείων των ασθενών. Σοβαρές λοιμώξεις όπως μηνιγγίτιδα και σηψαιμία εξαιτίας του συγκεκριμένου μικροβίου έχουν μειωθεί σαφώς σε αυτές τις χώρε... Διάβασε περισσότερα

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Καλημέρα σας! Είναι κατανοητή η όποια ανησυχία όμως με βάση τα δεδομένα από εκατομμύρια δόσεις σε όλον τον κόσμο και χιλιάδες από αυτές στην χώρα μας μας δείχνουν ότι η ασφάλεια του εμβολίου είναι τέτοια ώστε ο κίνδυνος από την νόσηση να παραμένει συντριπτικά υψηλότερος από τις ελάχιστες και παροδικές πιθανές παρενέργειες! Με άλλα λόγια η παρενέργεια του μη εμβολιασμού είναι η νόσηση και αυτό είναι σαφώς ποιο επικίνδυνο για τα παιδιά μας!

    Μιχαλόπουλος Χαράλαμπος

    Παιδίατρος

    Κερατσίνι

  • Καλημέρα, το εμβόλιο Bexsero είναι ασφαλές και αποτελεσματικό, σε πολλές χώρες του κόσμου ανήκει στους απαραίτητους εμβολιασμούς. Δεν υπάρχει λόγος να διστάζετε.

    Πλατή Χριστίνα

    Παιδίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρεται, δεν γνωρίζουμε τι ηλικία έχει το παιδί σας. Δεν έχουν δηλωθεί σημαντικά συμβάματα ανεπανόρθωτης βλάβης στην Ευρώπη μέχρι τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο εμβόλιο. Οι όποιες παρενέργειες, που ενδέχεται και να μην εμφανιστούν, είναι συνήθως ήπιες και αναστρέψιμες Συνεπώς το εμβόλιο αυτό είναι ασφαλές για το παιδί σας.

    Λάιος Παναγιώτης

    Παιδίατρος - Ομοιοπαθητικός - Αναπτυξιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα ! Είναι ένα πολύ ασφαλές εμβόλιο, παρασκευασμένο με πολύ σύγχρονη βιοτεχνολογία και με αναφερόμενες σπάνιες ανεπιθύμητες ενέργειες . Που προστατεύει από μια εξαιρετικά σοβαρή νόσο.

    Νάση Λαμπρινή

    Παιδίατρος - Παιδιατρική Δερματολογία

    Αγία Παρασκευή

  • Το εμβολιο Bexsero ειναι ενα ασφαλες εμβολιο , το οποιο προστατευει απο μια σπανια ,αλλα βαρυτατη ασθενεισ

    Τομαράς Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Το εμβόλιο έχει πολύ καλό προφίλ ασφάλειας.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το εμβόλιο Bexsero κατά του μηνιγγιτιδοκόκκου οροομάδας Β, είναι ένα απόλυτα ασφαλές εμβόλιο το οποίο προφυλάσσει από μία δυνητηικά θανατηφόρο λοίμωξη, την μηνιγγιτιδοκοκκική σηψαιμία και μηνιγγίτιδα. Ως εκ τούτου το συνιστώ ανεπιφύλακτα και ιδιαίτερα στα βρέφη και στους εφήβους.

    Τσόλας Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Παλαιό Φάληρο