• Σαλπιγγογραφία
  • Υποβλήθηκε 15/03/2023

Καλησπέρα σε προηγούμενη μου ερώτηση σχετικα αν η μαγνητική κάτω κοιλίας μπορει 100% να εντοπίσει την ύπαρξη υδροσαλπιγγας μου απαντήσατε οτι αρκει η μαγνητικη.Το θεμα ειναι οτι πριν απο 2 χρονια ειχα κανει 3 σαλπιγγογραφιες για διερευνηση υπογονιμοτητας.Βρεθηκαν συμφυσεις σαλπιγγων.Παρολα αυτα εμεινα εγκυος 2 φορες με φυσικη σύλληψη αλλα απεβαλλα στην 8 και 6 βδομάδα αντίστοιχα.Τωρα ενας γυναικολόγος που επισκέφτηκα μου είπε οτι πρέπει να επαναλάβω σαλπιγγογραφία γιατί ίσως υπάρχει κάποια πολύ μικρή υδροσαλπιγγα και οτι η μαγνητικη κατω κοιλιας δε μας καλύπτει πληρως .Και οτι πριν προχωρήσω σε προσπάθεια για νέα κύηση είτε με φυσική σύλληψη ειτε με εξωσωματική πρέπει να την επαναλάβω οπωσδήποτε.Πιστευεται οτι θα με βοηθησει γιατι λενε οτι η σαλπιγγογραφια καθαριζει τυχον υπολλειματα.Και δευτερον σε αυτον τον κυκλο μπορω να κανω προσπαθειες γαι νεα κυηση η δεν κανει λογω της ακτινοβολιας που θα παρω?Η σαλπιγγογραφία θα γινει 8 μερα του κυκλου.Η ωορηξια γινεται 14 μερα του κυκλου.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η διάγνωση της υδροσάλπιγγας γίνεται και με μαγνητική και με υστεροσαλπιγγογραφεία (ΥΣΓ) και με εναν απλό υπέρηχο. Στην τελευταία ΥΣΓ βρέθηκε υδροσάλπιγγα ή μονο συμφύσεις? Προφανώς ήταν διαβατές εφόσον μείνατε έγκυος. Εαν κάνετε ξανά ΥΣΓ μπόρείτε να προσπαθείτε για παιδί στον ίδιο κύκλο, δεν απαγορεύεται.
    Εσείς μένετε έγκυο, κάντε έναν θρομβοφιλικό έλεγχο και για αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο ππυ κάνουμε για καθέξιν αποβολές και εγω θα έκανα και διαγνωστική υστεροσκόπηση.
    Εαν θα κάνετε IVF και έχετε υδροσάλπιγγες πρέπει να αφερεθούν.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας, εάν υπάρχει υδροσάλπιγγα έστω και μικρή που δεν φαίνεται στη μαγνητική τότε μπορεί να είναι και αιτία υπογονιμότητας και αποβολών. Εάν η σαλπιγγογραφία γίνει τη σωστή ημερομηνία τότε δεν υπάρχει κίνδυνος για την σύλληψη

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Σε γενικές γραμμές θα βοηθήσει, όσο για την ακτινοβολία δημιουργεί πρόβλημα στο νεοσύστατο έμβρυο όχι στις ωοθήκες ( ωάρια )

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Δεν χρειάζεται να κάνετε ξανα υστεροσαλπιγγογραφια και ο λόγος αποβολής στην 8η και 6η εβδομάδα δεν ήταν η υδροσαλπιγγα. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τη γονιμότητα (από τη σύλληψη μέχρι τη γέννηση ενός τελειόμηνου υγιούς παιδιού) που πραγματικά θα έπρεπε να επισκεφθείτε γυναικολόγο με σχετική εξειδίκευση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εαν προκειται για περιπτωση υπογονιμοτηταςναι προχωρηστε σε σαλπιγγογραφια διοτι οντως βελτιωνει μηχανικα τη βατοτητα των σαλπιγγων (εαν υπαρχουν συμφυσεις).επισης τα δυο προηγουμενα περιστατικα αποβολων που αναφερατε μπορουν να συσχετιστουν με την παρουσια υδροσαλπιγγας υπο την ευρεια εννοια του τοξικου περιβαλλοντος που δημιουργειται τοπικα στη μητρα κ δυσχεραινει τη σωστη εμφυτευση.Τελος καλο ειναι να αποφυγεται προσπαθεια σε αυτον τον κυκλο που θα γινει η σαλπιγγογραφια.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Το ιστορικό σας είναι μάλλον πολύπλοκο. Για ποιο λόγο κάνατε 3 συνεχόμενες σαλπιγγογραφιες? Το ότι μείνατε 2 φορές έγκυος με ενδομητρια κύηση σημαίνει πως τουλάχιστον η 1 σάλπιγγα είναι ανοιχτή. Κάνατε διερεύνηση για τον λόγο των αποβολων? Ποια είναι η ηλικία σας? Η σαλπιγγογραφια μπορεί να βοηθήσει στην διάνοιξη της σάλπιγγας χωρίς όμως να είναι σίγουρο. Ναι μπορείτε στον ίδιο κύκλο να κάνετε προσπάθεια σύλληψης. Καταλαβαίνω πως έχετε πολλά ερωτηματικά. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, λυπάμαι πολύ για τις 2 αποβολές που είχατε και εύχομαι να τα καταφέρετε αυτή τη φορά να αποκτήσετε εάν μωράκι. Από εκεί κ πέρα η σαλπιγγογραφία είναι πιο ειδική εξέταση για την βατότητα των σαλπίγγων, δηλαδή για να μας δείξει κατά πόσο περνάει ή όχι το σκιαγραφικό από τις σάλπιγγες άρα πιθανότατα και το σπέρμα ώστε να μπορεί να συναντήσει το ωάριο κ να γίνει η γονιμοποίηση. Καμιά φορά μάλιστα μπορεί να 'ξεμπλοκαρει' και την σάλπιγγα και να έχει θεραπευτικό αποτέλεσμα. Βέβαια εσείς έχετε μείνει 2 φορές έγκυος άρα η μία ή και οι δύο σάλπιγγες σας μάλλον είναι βατές. Το πρόβλημα είναι ότι όταν υπάρχει υδροσαλπιγγ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αγαπημένη μου η μαγνητική είναι η καλύτερη απεικονιστική εξέταση παρόλα αυτά συμφωνώ ότι η σαλπιγγογραφία μπορεί να ξεβουλώσει μία ελαφρώς βουλωμένη σάλπιγγα καλό θα ήταν τον κύκλο που θα κάνετε σαλπιγγογραφία να μην κάνετε προσπάθεια για παιδί η σαλπιγγογραφία γίνεται μόλις τελειώσει η περίοδος και μέχρι την 12η μέρα του κύκλου

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Πιθανώς ο γιατρός σας να θέλει να λάβει και άλλες πληροφορίες από την σαλπιγγογραφια σας. Η ακτινοβολία δεν πρόκειται να επηρεάσει πιθανή νέα σύλληψη σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα