• Salpingography
  • Submitted on 15/03/2023

Καλησπέρα σε προηγούμενη μου ερώτηση σχετικα αν η μαγνητική κάτω κοιλίας μπορει 100% να εντοπίσει την ύπαρξη υδροσαλπιγγας μου απαντήσατε οτι αρκει η μαγνητικη.Το θεμα ειναι οτι πριν απο 2 χρονια ειχα κανει 3 σαλπιγγογραφιες για διερευνηση υπογονιμοτητας.Βρεθηκαν συμφυσεις σαλπιγγων.Παρολα αυτα εμεινα εγκυος 2 φορες με φυσικη σύλληψη αλλα απεβαλλα στην 8 και 6 βδομάδα αντίστοιχα.Τωρα ενας γυναικολόγος που επισκέφτηκα μου είπε οτι πρέπει να επαναλάβω σαλπιγγογραφία γιατί ίσως υπάρχει κάποια πολύ μικρή υδροσαλπιγγα και οτι η μαγνητικη κατω κοιλιας δε μας καλύπτει πληρως .Και οτι πριν προχωρήσω σε προσπάθεια για νέα κύηση είτε με φυσική σύλληψη ειτε με εξωσωματική πρέπει να την επαναλάβω οπωσδήποτε.Πιστευεται οτι θα με βοηθησει γιατι λενε οτι η σαλπιγγογραφια καθαριζει τυχον υπολλειματα.Και δευτερον σε αυτον τον κυκλο μπορω να κανω προσπαθειες γαι νεα κυηση η δεν κανει λογω της ακτινοβολιας που θα παρω?Η σαλπιγγογραφία θα γινει 8 μερα του κυκλου.Η ωορηξια γινεται 14 μερα του κυκλου.

9 specialists answered

  • Η διάγνωση της υδροσάλπιγγας γίνεται και με μαγνητική και με υστεροσαλπιγγογραφεία (ΥΣΓ) και με εναν απλό υπέρηχο. Στην τελευταία ΥΣΓ βρέθηκε υδροσάλπιγγα ή μονο συμφύσεις? Προφανώς ήταν διαβατές εφόσον μείνατε έγκυος. Εαν κάνετε ξανά ΥΣΓ μπόρείτε να προσπαθείτε για παιδί στον ίδιο κύκλο, δεν απαγορεύεται.
    Εσείς μένετε έγκυο, κάντε έναν θρομβοφιλικό έλεγχο και για αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο ππυ κάνουμε για καθέξιν αποβολές και εγω θα έκανα και διαγνωστική υστεροσκόπηση.
    Εαν θα κάνετε IVF και έχετε υδροσάλπιγγες πρέπει να αφερεθούν.

    Andrioti Liliana

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Erythraia

  • Καλησπέρα σας, εάν υπάρχει υδροσάλπιγγα έστω και μικρή που δεν φαίνεται στη μαγνητική τότε μπορεί να είναι και αιτία υπογονιμότητας και αποβολών. Εάν η σαλπιγγογραφία γίνει τη σωστή ημερομηνία τότε δεν υπάρχει κίνδυνος για την σύλληψη

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Σε γενικές γραμμές θα βοηθήσει, όσο για την ακτινοβολία δημιουργεί πρόβλημα στο νεοσύστατο έμβρυο όχι στις ωοθήκες ( ωάρια )

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Δεν χρειάζεται να κάνετε ξανα υστεροσαλπιγγογραφια και ο λόγος αποβολής στην 8η και 6η εβδομάδα δεν ήταν η υδροσαλπιγγα. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τη γονιμότητα (από τη σύλληψη μέχρι τη γέννηση ενός τελειόμηνου υγιούς παιδιού) που πραγματικά θα έπρεπε να επισκεφθείτε γυναικολόγο με σχετική εξειδίκευση.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Εαν προκειται για περιπτωση υπογονιμοτηταςναι προχωρηστε σε σαλπιγγογραφια διοτι οντως βελτιωνει μηχανικα τη βατοτητα των σαλπιγγων (εαν υπαρχουν συμφυσεις).επισης τα δυο προηγουμενα περιστατικα αποβολων που αναφερατε μπορουν να συσχετιστουν με την παρουσια υδροσαλπιγγας υπο την ευρεια εννοια του τοξικου περιβαλλοντος που δημιουργειται τοπικα στη μητρα κ δυσχεραινει τη σωστη εμφυτευση.Τελος καλο ειναι να αποφυγεται προσπαθεια σε αυτον τον κυκλο που θα γινει η σαλπιγγογραφια.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Το ιστορικό σας είναι μάλλον πολύπλοκο. Για ποιο λόγο κάνατε 3 συνεχόμενες σαλπιγγογραφιες? Το ότι μείνατε 2 φορές έγκυος με ενδομητρια κύηση σημαίνει πως τουλάχιστον η 1 σάλπιγγα είναι ανοιχτή. Κάνατε διερεύνηση για τον λόγο των αποβολων? Ποια είναι η ηλικία σας? Η σαλπιγγογραφια μπορεί να βοηθήσει στην διάνοιξη της σάλπιγγας χωρίς όμως να είναι σίγουρο. Ναι μπορείτε στον ίδιο κύκλο να κάνετε προσπάθεια σύλληψης. Καταλαβαίνω πως έχετε πολλά ερωτηματικά. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, λυπάμαι πολύ για τις 2 αποβολές που είχατε και εύχομαι να τα καταφέρετε αυτή τη φορά να αποκτήσετε εάν μωράκι. Από εκεί κ πέρα η σαλπιγγογραφία είναι πιο ειδική εξέταση για την βατότητα των σαλπίγγων, δηλαδή για να μας δείξει κατά πόσο περνάει ή όχι το σκιαγραφικό από τις σάλπιγγες άρα πιθανότατα και το σπέρμα ώστε να μπορεί να συναντήσει το ωάριο κ να γίνει η γονιμοποίηση. Καμιά φορά μάλιστα μπορεί να 'ξεμπλοκαρει' και την σάλπιγγα και να έχει θεραπευτικό αποτέλεσμα. Βέβαια εσείς έχετε μείνει 2 φορές έγκυος άρα η μία ή και οι δύο σάλπιγγες σας μάλλον είναι βατές. Το πρόβλημα είναι ότι όταν υπάρχει υδροσαλπιγγ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Αγαπημένη μου η μαγνητική είναι η καλύτερη απεικονιστική εξέταση παρόλα αυτά συμφωνώ ότι η σαλπιγγογραφία μπορεί να ξεβουλώσει μία ελαφρώς βουλωμένη σάλπιγγα καλό θα ήταν τον κύκλο που θα κάνετε σαλπιγγογραφία να μην κάνετε προσπάθεια για παιδί η σαλπιγγογραφία γίνεται μόλις τελειώσει η περίοδος και μέχρι την 12η μέρα του κύκλου

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Πιθανώς ο γιατρός σας να θέλει να λάβει και άλλες πληροφορίες από την σαλπιγγογραφια σας. Η ακτινοβολία δεν πρόκειται να επηρεάσει πιθανή νέα σύλληψη σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea