• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 17/03/2023

Γεια σας! Είμαι 30,5 ετών και πάσχω από σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Στον υπέρηχο κανένας γυναικολόγος δεν έχει δει κάτι παθολογικό, ωστόσο η κλινική και εργαστηριακή μου εικόνα αυτό φανερώνει. Ήπια τριχοφυΐα πώγωνα, ακμή που με ταλαιπωρεί μέχρι τώρα, ασταθής κύκλος (μετά από 1 έτος αντισυλληπτικών σταθεροποιήθηκε και τώρα λαμβάνω καθημερινά inogest και πλέον έχω κύκλο 35-40 ημερών με μικρή σχετικά ροή που διαρκεί 3-4 ημέρες). Δεν έχω περίσσεια κιλών, ΣΔ, ή κάποια άλλη πάθηση. Καταναλώνω αρκετά γλυκά και δεν τρέφομαι ιδιαίτερα σωστά, ούτε αθλούμαι, λόγω εργασίας (έχω φυσιολογικό BMI παρόλα αυτά). Οι εξετάσεις μου (4η ημέρα κύκλου) είναι οι εξής: FSH: 7,16, LH: 11,14, E2: 61,45, Προλακτίνη: 46,6, Προγεστερόνη (δεν τη μέτρησα τη μέρα που έπρεπε, λόγω ασταθούς κύκλου): 0,54. Λοιπές εξετάσεις: Αντιμυλλέριος: 3,87, Θειϊκή Δεϋδροεπιανδροστερόνη: 275,3. Θυρεοειδής άριστος, ελαφρώς χαμηλή βιταμίνη D. Στον πρώτο μήνα προσπαθειών με τον σύντροφο μου έμεινα αμέσως έγκυος, αλλά δυστυχώς η κύηση ήταν βιοχημική. Έκτοτε, το μυαλό μου ταλανίζουν όλα τα πιθανά σενάρια που οδήγησαν σε βιοχημική κύηση. Είναι το σύνδρομο πολυκυστικών με την υψηλή προλακτίνη; Είναι το ενδομήτριο μου που δεν τα «κατάφερε»; Είναι που περπάτησα πολύ, σήκωσα βάρη και κουράστηκα. Μήπως κάποια λοίμωξη που δεν πρόλαβα να θεραπεύσω; Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις στο παρελθόν και ήταν όλα καθαρά. Πέρασα μόνο κολπίτιδα από Candida. Έχω έναν σύντροφο στη ζωή μου και είναι και αυτός υγιής, χωρίς ΣΜΝ στο ιστορικό του. Μήπως είναι τυχαίο γεγονός και δε χρειάζεται περαιτέρω ψάξιμο, καθώς είναι η πρώτη φορά που συνέβη; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο! Η βοήθεια σας θα μου είναι πολύτιμη!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, κατά πάσα πιθανότητα είναι τυχαίο γεγονός. Θεωρώ ότι θα πρέπει να συνεχίσετε τις προσπάθειες

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Είναι όντως πιθανό να πρόκειται για τυχαίο γεγονός. Ωστόσο από τις εξετάσεις που μας παραθέτετε βλέπω ότι θα έπρεπε να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γονιμότητα ώστε να κάνετε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (πιθανόν θα χρειαστούν κάποιες επιπρόσθετες) και να ρυθμίσετε όλους τους γνωστούς παράγοντες που επηρεάζουν τη γονιμότητα, να κάνετε τη λεγόμενη προετοιμασία δηλαδή, ώστε να μειώσετε όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται το ενδεχόμενο να έχετε την ξανά κάποια ανάλογη εμπειρία.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε τόσο πολύ. Το πιο πιθανό να είναι ένα τυχαίο γεγονός. Δεν χρειάζεται να μπείτε σε διαδικασία διερεύνησης με μία βιοχημικη κύηση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς λυπάμαι πολύ που δεν είχε αίσιο τέλος η κύηση σας. Είμαι σίγουρος όμως ότι θα τα καταφέρετε σύντομα. Από την άλλη χαίρομαι που είστε μια τόσο ενημερωμένη ασθενής όπως καταλαβαίνω από τις γνώσεις σας πάνω στο ΣΠΩ. Την προλακτίνη φαντάζομαι την έχετε ξαναδεί και έχετε κάνει τον απαραίτητο έλεγχο. Στα της κύησης τώρα το ΣΠΩ δημιουργεί, κυρίως, υπογονιμότητα λόγω λιγότερων ωοθυλακιορρηκτικών κύκλων, που όμως εσείς φαίνεται να τον έχετε βελτιώσει και μάλλον έχετε ωορρηξία κάθε 35-40 ημέρες. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κατηγορείτε τον εαυτό σας. Οι δραστηριότητες που αναφέρετε δεν προκαλούν αποβολές. Τις περισσότερες φο... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Κάντε με PCR από τον τράχηλο εξέταση για τα μικρόβια που μεταδίδονται σεξουαλικά σαν screening με το γυναικολόγο σας, εξέταη για το σύνδρομο της αντίστασης στην ινσουλίνη , πάρτε 1/2 χάπι dostinex την εβδομάδα για 2 μήνες για την προλακτίνη, αρχίστε μια ελαφρά γυμναστική έστω περπάτημα και ξαναμιλάμε. To inogest είναι καλό αλλά πρέπει να βασιστείτε στη κανονικη διατροφή χωρίς πολλους υδρατάνθρακες.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Είναι τυχαίο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας