• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 23/05/2023

Μετά χειρουργείο για φλεβίτιδα πότε μπορώ να εργαστώ;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας η επιστροφή στην καθημερινότητα και ειδικά μετά από laser είναι πολύ γρήγορη, το μόνο που θα πρέπει να αποφύγετε και ειδικά τις πρώτες ημέρες είναι η άρση βάρους (αρκετά κιλά). Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Σε 10 ημέρες

    Νικολάου Αχιλλέας (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Την επόμενη ημερα

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • 1-2 μέρες μετά την επέμβαση

    Κωτσικόρης Ιωάννης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Γαλάτσι

  • Μπορείτε να επιστρέψετε στην εργασία σας την επομένη της επέμβασης με λέιζερ.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μετά την κοπή των ραμμάτων συνήθως αλλά και νωρίτερα με καλτσα

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Αυτό είναι κάτι που μπορεί να σας απαντήσει ο αγγειοχειρουργός που θα σας κάνει την επέμβαση. Και Γενικοί χειρουργοί κάνουν κιρσους αλλά θα συνιστούσα να πηγαίνατε σε αγγειοχειρουργό.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Λογικα με καλτσα σε 10 μερες

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από την φύση της δουλειάς σας και από το πόσο παραμελημένη είναι η κατάσταση. Κάποιοι που κάνουν γραφειακή δουλειά και είναι στο αρχικό στάδιο μπορούν να επιστρέψουν αμέσως στην δουλειά. Σε περίπτωση βαριάς χειρονακτικής δουλειάς , πολύωρης ορθοστασίας και βεβαρυμένο ωραρίου συν προχωρημένου σταδίου (πάρα πολλές φλέβες άρα μεγαλύτερος όγκος χειρουργείου) συνίσταται τουλάχιστον μια εβδομάδα άδεια. Νοουμένου ότι δεν υπάρχει ελάχιστος περιορισμός στις δραστηριότητες δηλαδή όχι βάρη άνω των 20 κιλών, όχι τρέξιμο, όμως το περπάτημα επιβάλλεται

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΤΕ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Την επόμενη ημέρα.

    Μελάς Μιχαήλ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πειραιάς

  • Μετά από το χειρουργείο θα πρεπει να εφαρμόσετε καλσόν αυξημένης ελαστικότητας για τουλαχιστον 15 ημέρες. Μπορείτε όμως να εργαστείτε μετά από μια εβδομαδα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Ρωτήστε τον χειρουργό σας εξαρτάται από την εικόνα του ποδιού

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα σας. Συνήθως εντός Δέκα ημερών αλλά αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος. Ευχαριστώ

    Θεοδωρίδης Παναγιώτης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Εξαρτάται από την εργασία σας. Γενικά πάντως τις καθημερινές εργασίες που δεν έχουν πολύ ορθοστασία μπορείτε άμεσα να τις κάνετε.

    Ελευθερίου Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από την βαρύτητα της πάθησης, την χειρουργική μέθοδο αντιμετώπισης και το είδος της εργασίας σας (πχ αν προϋποθέτει ορθοστασία). Στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να χρειαστεί να απέχετε από την εργασία σας 7-10 ημέρες. Στην καλύτερη, ακόμη και την επομένη του χειρουργείου μπορείτε να εργαστείτε

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη