• Phlebitis and varicose veins
  • Submitted on 23/05/2023

Μετά χειρουργείο για φλεβίτιδα πότε μπορώ να εργαστώ;

16 specialists answered

  • Γεια σας η επιστροφή στην καθημερινότητα και ειδικά μετά από laser είναι πολύ γρήγορη, το μόνο που θα πρέπει να αποφύγετε και ειδικά τις πρώτες ημέρες είναι η άρση βάρους (αρκετά κιλά). Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Vascular surgeon - Angiologist

    Peristeri

  • Σε 10 ημέρες

    Nikolaou Ahilleas (Deactivated account)

    Vascular surgeon - Angiologist

    Platia Mavili

  • Την επόμενη ημερα

    Xiromeritis Konstantinos

    Vascular surgeon - Angiologist

    Ilisia

  • 1-2 μέρες μετά την επέμβαση

    Κωτσικόρης Ιωάννης

    Vascular surgeon - Angiologist

    Galatsi

  • Μπορείτε να επιστρέψετε στην εργασία σας την επομένη της επέμβασης με λέιζερ.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Vascular surgeon - Angiologist

    Thessaloniki

  • Μετά την κοπή των ραμμάτων συνήθως αλλά και νωρίτερα με καλτσα

    Ιατρού Νικόλαος

    Vascular surgeon - Angiologist

    Vari

  • Αυτό είναι κάτι που μπορεί να σας απαντήσει ο αγγειοχειρουργός που θα σας κάνει την επέμβαση. Και Γενικοί χειρουργοί κάνουν κιρσους αλλά θα συνιστούσα να πηγαίνατε σε αγγειοχειρουργό.

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada

  • Λογικα με καλτσα σε 10 μερες

  • Εξαρτάται από την φύση της δουλειάς σας και από το πόσο παραμελημένη είναι η κατάσταση. Κάποιοι που κάνουν γραφειακή δουλειά και είναι στο αρχικό στάδιο μπορούν να επιστρέψουν αμέσως στην δουλειά. Σε περίπτωση βαριάς χειρονακτικής δουλειάς , πολύωρης ορθοστασίας και βεβαρυμένο ωραρίου συν προχωρημένου σταδίου (πάρα πολλές φλέβες άρα μεγαλύτερος όγκος χειρουργείου) συνίσταται τουλάχιστον μια εβδομάδα άδεια. Νοουμένου ότι δεν υπάρχει ελάχιστος περιορισμός στις δραστηριότητες δηλαδή όχι βάρη άνω των 20 κιλών, όχι τρέξιμο, όμως το περπάτημα επιβάλλεται

    Toursidis Ahilleas

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Lemesos

  • ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΤΕ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

    Georgios Mpiniaris

    General surgeon

    Piraeus

  • Την επόμενη ημέρα.

    Melas Mihail

    Vascular surgeon - Angiologist

    Piraeus

  • Μετά από το χειρουργείο θα πρεπει να εφαρμόσετε καλσόν αυξημένης ελαστικότητας για τουλαχιστον 15 ημέρες. Μπορείτε όμως να εργαστείτε μετά από μια εβδομαδα

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Ρωτήστε τον χειρουργό σας εξαρτάται από την εικόνα του ποδιού

    Kallinis Aristeidis

    Vascular surgeon - Angiologist

    Korydallos

  • Καλησπέρα σας. Συνήθως εντός Δέκα ημερών αλλά αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος. Ευχαριστώ

    Θεοδωρίδης Παναγιώτης

    Vascular surgeon - Angiologist

    Cholargos

  • Εξαρτάται από την εργασία σας. Γενικά πάντως τις καθημερινές εργασίες που δεν έχουν πολύ ορθοστασία μπορείτε άμεσα να τις κάνετε.

    Eleutheriou Georgios

    Vascular surgeon - Angiologist

    Ampelokipoi

  • Εξαρτάται από την βαρύτητα της πάθησης, την χειρουργική μέθοδο αντιμετώπισης και το είδος της εργασίας σας (πχ αν προϋποθέτει ορθοστασία). Στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να χρειαστεί να απέχετε από την εργασία σας 7-10 ημέρες. Στην καλύτερη, ακόμη και την επομένη του χειρουργείου μπορείτε να εργαστείτε

    Tsehpenakis Anastasios

    General surgeon

    Platia Mavili