• Σπίλοι (ελιές)
  • Υποβλήθηκε 26/11/2022

Έχω μια ελιά στα χείλη και θέλω να την αφαιρέσω,θα μείνει σημάδι μετά

17 ειδικοί απάντησαν

  • Σε κάθε περίπτωση μία χειρουργική αφαίρεση αφήνει σημάδι.
    Ωστόσο πρέπει να επισημάνουμε το γεγονός ότι υπάρχουν και σημάδια που είναι λιγότερο εμφανή.
    Είβαι καλό να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο Πλαστικό Χειρουργό.

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το σημαδακι δεν ενοχλεί και δεν φαινεται συνηθως. Υπάρχει όμως

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Φυσικά και δύναται να αφαιρεθεί ένας σπίλος (ελιά) από τα χείλη με ελάχιστη, ακόμα και μηδαμινή ουλή. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό θα εξαρτηθεί από τη μέθοδο που σχεδιάζει να ακολουθήσει ο πλαστικός χειρουργός που θα αφαιρέσει τον σπίλο σας.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εξαρτάται από τον τύπο του σπίλου (μέγεθος, ακριβής εντόπιση) και συνεπώς από τον ενδεδειγμένο τρόπο αφαίρεσής του. Στην περίπτωση της χειρουργικής εκτομής και αποστολής του παρασκευάσματος για ιστολογική εξέταση πάντα παραμένει μια μικρή ουλή, η οποία συν τω χρόνο είναι ελάχιστα έως καθόλου ορατή. Σε κάθε περίπτωση είναι σημαντική η αρχική κλινική εκτίμηση του σπίλου.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • H χειρουργικη αφαιρεση ενος σπιλου ακολουθει κανονες ανατομίας και συρραφής και απαιτει εφαρμογη οδηγιών απο τον ασθενή μετεγχειρητικ,α. Η επούλωση ολοκληρωνεται σε ορισμένες ημέρες μήνες με διαφοεριτκό ρυθμό ανάλογα με την ηλικία και τον τύπο δέρματος του ασθενούς. Φυσιολογικά και εφοσον όλα γινουν ορθα η χειρουργική τομή παίρνει το χρώμα του δέρματος και δεν ειναι διακριτή.

    Κατράνα Φανή

    Πλαστικός Χειρουργός

    Τρίκαλα

  • Εξαρτάται από.το μέγεθος της ελιάς. Στείλτε φωτο

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλήμερα σας και χρόνια πολλά. Σας ζητώ συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Πάντα μένει ένα μικρό σημάδι όταν γίνεται εκτομη. Θα μπορούσατε να στείλετε ένα mail με τη φωτογραφία της ελιάς;

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν αφαιρούμε μια ελιά από το δέρμα πάντα μένει σημάδι. Ωστόσο η εμφάνιση της ουλής εξαρτάται από το μέγεθος και τη θέση της ελιάς καθώς και την ποιότητα του δέρματος. Μια διόρθωση της ουλής μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είναι πάντα δυνατή. Ωστόσο για να μπορέσω να σας δώσω πιο ακριβείς πληροφορίες είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας ανάλογα με το μέγεθος της ελιάς και το σημείο που βρίσκεται ακριβως θα είναι και το σημάδι ορατό ή καθόλου ορατό μετά απο κάποιους μήνες
    Συνήθως στην περιοχή των χειλιών τα σημάδια δεν είναι έντονα. Αν με επισκεφτείτε θα μπορέσω να σας πω περισσότερα

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Θα μείνει ένα μικρό σημάδι που με τον καιρό όταν ωριμάσει η ουλή θα είναι ανεπαίσθητο

    Αγγελάκη Άννα MD MSc FDAFPRS - Anaplastic Surgery (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Αρχικα θα έχετε ένα μικρό σημάδι που βαθμιαία θα εξαφανιστεί.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Ναι θα μείνει σημάδι, αυτό εξαρτάται απο το μέγεθος του σπίλου αλλά και τον τρόπο συρραφής.

    Κουράκου Μαρία-Σοφία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Κάθε δερματική "βλάβη" που αφαιρείται αφήνει μια ουλή που με τον καιρό αποκτά το χρώμα της γύρω περιοχής. Ο ρόλος του πλαστικού χειρουργού είναι να κρύβει τις τομές στις φυσικές ρυτίδες του δέρματος.

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το μέγεθος της, το είδος της ελιάς, δηλαδή αν είναι επιφανειακή ή βαθιά, την μέθοδο που θα ακολουθηθεί, (απλή αφαίρεση, καυτηριασμός, κατ'εφαπτομένη αφαίρεση, αφαίρεση με κρημνό), το είδος του δέρματος και την ηλικία του ασθενή.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Υπάρχει ένα σημάδι το οποίο είναι δυσδιάκριτο μετά από κάποιους μήνες. Αν η ελιά που έχετε είναι ακριβώς επάνω στα χείλη όπου υπάρχει βλεννογόνος πιθανότατα θα είναι σχεδόν αόρατο μετά από κάποιο καιρό .
    Γενικά , όλα τα σημάδια στην αρχή είναι λίγο κόκκινα και επηρμένα, καθώς ωριμάζει ομως μια ουλή μέσα σε βάθος μηνών ( από 18-24 μήνες) σταδιακά παίρνει το χρώμα του δέρματος και γίνεται πιο επίπεδη. Η ποιότητα μιας ουλης( σημαδιού) εξαρτάται από την περιοχή που βρίσκεται, την ποιότητα του δέρματος( τάση για χηλοειδή) και τη χειρουργική τεχνική .

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Όταν εκτελείται η αφαίρεση μιας ελιάς, είναι φυσιολογικό να υπάρχει μετέπειτα μια ουλή. Ο πλαστικός χειρουργός, όμως, φροντίζει η ουλή αυτή να είναι ορατή για μικρό χρονικό διάστημα με σωστή τεχνική και απόκρυψη της ουλής στις φυσικές γραμμώσεις του σώματος μας.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Αν πρόκειται για καλοήθη μη μελανοκυτταρικό όγκο τότε η αφαίρεση με Laser (π.χ διοξειδίου του άνθρακος) μπορεί να επιτύχει αφαίρεση δίχως εμφανή υποχρωμία ή ουλή.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα