• Nevi (moles)
  • Submitted on 26/11/2022

Έχω μια ελιά στα χείλη και θέλω να την αφαιρέσω,θα μείνει σημάδι μετά

17 specialists answered

  • Σε κάθε περίπτωση μία χειρουργική αφαίρεση αφήνει σημάδι.
    Ωστόσο πρέπει να επισημάνουμε το γεγονός ότι υπάρχουν και σημάδια που είναι λιγότερο εμφανή.
    Είβαι καλό να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο Πλαστικό Χειρουργό.

    Antoniadis Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Το σημαδακι δεν ενοχλεί και δεν φαινεται συνηθως. Υπάρχει όμως

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Φυσικά και δύναται να αφαιρεθεί ένας σπίλος (ελιά) από τα χείλη με ελάχιστη, ακόμα και μηδαμινή ουλή. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό θα εξαρτηθεί από τη μέθοδο που σχεδιάζει να ακολουθήσει ο πλαστικός χειρουργός που θα αφαιρέσει τον σπίλο σας.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Plastic surgeon

    Platia Mavili

  • Εξαρτάται από τον τύπο του σπίλου (μέγεθος, ακριβής εντόπιση) και συνεπώς από τον ενδεδειγμένο τρόπο αφαίρεσής του. Στην περίπτωση της χειρουργικής εκτομής και αποστολής του παρασκευάσματος για ιστολογική εξέταση πάντα παραμένει μια μικρή ουλή, η οποία συν τω χρόνο είναι ελάχιστα έως καθόλου ορατή. Σε κάθε περίπτωση είναι σημαντική η αρχική κλινική εκτίμηση του σπίλου.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • H χειρουργικη αφαιρεση ενος σπιλου ακολουθει κανονες ανατομίας και συρραφής και απαιτει εφαρμογη οδηγιών απο τον ασθενή μετεγχειρητικ,α. Η επούλωση ολοκληρωνεται σε ορισμένες ημέρες μήνες με διαφοεριτκό ρυθμό ανάλογα με την ηλικία και τον τύπο δέρματος του ασθενούς. Φυσιολογικά και εφοσον όλα γινουν ορθα η χειρουργική τομή παίρνει το χρώμα του δέρματος και δεν ειναι διακριτή.

    Κατράνα Φανή

    Plastic surgeon

    Trikala

  • Εξαρτάται από.το μέγεθος της ελιάς. Στείλτε φωτο

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Καλήμερα σας και χρόνια πολλά. Σας ζητώ συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Πάντα μένει ένα μικρό σημάδι όταν γίνεται εκτομη. Θα μπορούσατε να στείλετε ένα mail με τη φωτογραφία της ελιάς;

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Όταν αφαιρούμε μια ελιά από το δέρμα πάντα μένει σημάδι. Ωστόσο η εμφάνιση της ουλής εξαρτάται από το μέγεθος και τη θέση της ελιάς καθώς και την ποιότητα του δέρματος. Μια διόρθωση της ουλής μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είναι πάντα δυνατή. Ωστόσο για να μπορέσω να σας δώσω πιο ακριβείς πληροφορίες είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση.

    Kanakidou Maria

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας ανάλογα με το μέγεθος της ελιάς και το σημείο που βρίσκεται ακριβως θα είναι και το σημάδι ορατό ή καθόλου ορατό μετά απο κάποιους μήνες
    Συνήθως στην περιοχή των χειλιών τα σημάδια δεν είναι έντονα. Αν με επισκεφτείτε θα μπορέσω να σας πω περισσότερα

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Θα μείνει ένα μικρό σημάδι που με τον καιρό όταν ωριμάσει η ουλή θα είναι ανεπαίσθητο

    Αγγελάκη Άννα (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Αρχικα θα έχετε ένα μικρό σημάδι που βαθμιαία θα εξαφανιστεί.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres

  • Ναι θα μείνει σημάδι, αυτό εξαρτάται απο το μέγεθος του σπίλου αλλά και τον τρόπο συρραφής.

    Kourakou Maria-Sofia

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Κάθε δερματική "βλάβη" που αφαιρείται αφήνει μια ουλή που με τον καιρό αποκτά το χρώμα της γύρω περιοχής. Ο ρόλος του πλαστικού χειρουργού είναι να κρύβει τις τομές στις φυσικές ρυτίδες του δέρματος.

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Εξαρτάται από το μέγεθος της, το είδος της ελιάς, δηλαδή αν είναι επιφανειακή ή βαθιά, την μέθοδο που θα ακολουθηθεί, (απλή αφαίρεση, καυτηριασμός, κατ'εφαπτομένη αφαίρεση, αφαίρεση με κρημνό), το είδος του δέρματος και την ηλικία του ασθενή.

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Υπάρχει ένα σημάδι το οποίο είναι δυσδιάκριτο μετά από κάποιους μήνες. Αν η ελιά που έχετε είναι ακριβώς επάνω στα χείλη όπου υπάρχει βλεννογόνος πιθανότατα θα είναι σχεδόν αόρατο μετά από κάποιο καιρό .
    Γενικά , όλα τα σημάδια στην αρχή είναι λίγο κόκκινα και επηρμένα, καθώς ωριμάζει ομως μια ουλή μέσα σε βάθος μηνών ( από 18-24 μήνες) σταδιακά παίρνει το χρώμα του δέρματος και γίνεται πιο επίπεδη. Η ποιότητα μιας ουλης( σημαδιού) εξαρτάται από την περιοχή που βρίσκεται, την ποιότητα του δέρματος( τάση για χηλοειδή) και τη χειρουργική τεχνική .

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Όταν εκτελείται η αφαίρεση μιας ελιάς, είναι φυσιολογικό να υπάρχει μετέπειτα μια ουλή. Ο πλαστικός χειρουργός, όμως, φροντίζει η ουλή αυτή να είναι ορατή για μικρό χρονικό διάστημα με σωστή τεχνική και απόκρυψη της ουλής στις φυσικές γραμμώσεις του σώματος μας.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Αν πρόκειται για καλοήθη μη μελανοκυτταρικό όγκο τότε η αφαίρεση με Laser (π.χ διοξειδίου του άνθρακος) μπορεί να επιτύχει αφαίρεση δίχως εμφανή υποχρωμία ή ουλή.

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Dermatologist - Venereologist

    Kallithea