• Χολή
  • Υποβλήθηκε 09/05/2023

Σε πρώτη φάση για να καταλάβω ότι είναι χολή μπορώ πρώτα να κάνω αιματολογικές εξετάσεις;Και ποιες;Αν κάνω υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας θα μου δείξει αν έχω πρόβλημα στη χολή;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Συγνώμη για την αργοπορία πρέπει να κάνετε υπέρηχο άνω κοιλίας τουλάχιστον και εργαστηριακό έλεγχο για να είμαστε πιο σίγουρη ευχαριστώ πολύ.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Η εξέταση που θα πρέπει να κάνετε για τη διάγνωση της χολολιθίασης είναι το υπερηχογράφημα άνω κοιλίας. Για να είναι πιό αξιόπιστο το αποτέλεσμα θα πρέπει να είστε νηστικός/ή για 6-8 ώρες. Στη διαθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Αίματα και υπερήχους.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Οι αιματολογικές εξετάσεις δεν είναι πολύ ειδικές για την χοληδόχο κύστη. Ο υπέρηχος είναι η πρώτη εξέταση που πρέπει να πραγματοποιείται για να προσδιοριστεί κάποιο πρόβλημα στην χοληδόχο κύστη.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος διάγνωσης παθήσεων της χοληδόχου κύστης είναι το υπερηχογράφημα.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα Εάν κάνετε u/s άνω κοιλίας θα σας αναδείξει εάν έχετε πρόβλημα με την χοληδόχο κύστη Οι εξετάσεις αίματος είναι συμπληρωματικές της χολολιθιασεως !

    Λιόλιος Στυλιανός

    Γενικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Γειά σας! Να υποθέσω ότι όταν λέτε "πρόβλημα στην χολή" αναφέρεστε σε πιθανές πέτρες στην χολή, δηλαδή σε πιθανή χολολιθίαση, πρόβλημα που είναι πολύ συνηθισμένο. Για τις πέτρες λοιπόν στην χολή (χολολιθίαση) η πρώτη εξέταση που πρέπει να κάνετε είναι ένας υπέρηχος άνω κοιλιάς νηστικός. Όμως επειδή δεν γνωρίζετε ακριβώς το πρόβλημα σας, η επίσκεψη στον γενικό χειρουργό είναι απαραίτητη προτού ξεκινήσετε μία σειρά εξετάσεων από μόνος / μόνη σας, οι οποίες τελικά μπορεί να αποδειχτούν άσκοπες. Για οτιδήποτε χρειαστείτε είμαι στη διάθεσή σας!

    Δρ. Κόκκαλης Μάριος - Κωνσταντίνος

    Γενικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Η διάγνωση της χολολιθίασης γίνεται με υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και όχι με αιματολογικές εξετάσεις.

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Η πρώτη εξέταση για τον έλεγχο της χολής είναι ο υπέρηχος. Τα υπόλοιπα ακολουθούν.

    Αγαλιανός Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Χανιά

  • Yπέρηχος άνω κοιλίας θα δειξει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην χολή (πετρες λασπη κτλ). Εργαστηριακές εξετάσεις όπως τα ηπατικά ένζυμα ειδικά αν είστε συμπτωματικός/ή θα βοηθήσουν στην διερεύνηση

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε Ιατρό (Χειρουργό, Παθολόγο ή Γενικό Ιατρό) και μετά την λήψη του ιστορικού σας και την εξέταση σας, θα σας προτείνει σε τι εργαστηριακό έλεγχο θα πρέπει να προχωρήσετε

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ο υπέρηχος θα διαγνώσει εάν υπάρχει λίθιαση της χοληδοχου κυστεως η κάποια αποφραξη στον χοληδοχου πορο. Οι αιματολογικές εξετάσεις παντα συβοδευουν το υπερηχογραφημα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Κλινικα μπαινει αρχικα η ενδειξη για χολοκυστοπαθεια δηλαδη αλγος επιγαστριου και δεξιου υποχονδριου μαζι με φουσκωμα μετα απο λιπαρα κυριως γευματα.Απο εκει και μετα συνδυασμος υπερηχου ανω κοιλιας και αιματολογικων εξετασεων θα βοηθησουν στην διαγνωση

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το υπερηχογράφημα είναι η σπουδαιότερη εξέταση γιά προβλήματα χοληδόχου κύστεως. Αν χρειαστεί συμπληρωματικά κάνουμε και αΙματολογικές εξετάσεις.Αλλά όλα αυτά σε συνεννόηση με χειρουργό που θα εξετάσει τον ασθενή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ κύριε/κυρία,
    Σε πρώτη φάση καλύτερα να μιλήσετε με τον γιατρό σας για να σας εξετάσει κλινικά, γιατί αν είναι κάποια οξεία ή υποξεία παθολογική κατάσταση της χοληδόχου σας μπορεί να απειληθεί η ζωή σας χάνοντας χρόνο ρωτώντας αγνώστους στο διαδίκτυο...

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα