• Εθισμός
  • Υποβλήθηκε 07/04/2023

Καλησπέρα σας. Έβλεπα ταινίες πορνό αρκετές φορές μέσα στην εβδομάδα για την αυτοϊκανοποίησή μου, για πολλά χρόνια, και είπα να βάλω ένα στοίχημα να το κόψω για όσο περισσότερο χρονικό διάστημα μπορώ, για να δω αν όντως έχω εθισμό. Έχουν περάσει 10 μέρες χωρίς να έχω δει, ωστόσο το σκέφτομαι αρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Οπότε λογικά έχω όντως εθισμό. Μέχρι τώρα το χειρίζομαι καλά πιστεύω, ωστόσο έχω απορίες για αυτό τον εθισμό και την απεξάρτηση, γιατί είναι κάτι καινούργιο για εμένα και δεν το ακούω να συζητιέται συχνά, όπως πχ ο εθισμός στο ποτό ή το τσιγάρο. Τι παραπάνω μπορώ να κάνω για να απεξαρτηθώ πλήρως από αυτό; Θα αλλάξει προς το καλύτερο η σεξουαλική μου ζωή, όντας σε σχέση; Τι εμπόδια και προκλήσεις θα αντιμετωπίσω στην πορεία; Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η εξάρτηση στα πορνό δεν συζητιέται αρκετά αλλά όντως υπάρχει. Μπράβο σας που το αντιμετωπίζετε! Το σημαντικό είναι να δείτε κατά ποσό επηρεάζει αυτή η εξάρτηση την καθημερινότητα σας. Δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει αν τα πράγματα θα είναι καλύτερα ή χειρότερα καθώς δεν μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Απευθυνθείτε σε σεξολόγο που έχει την ειδίκευση να σας βοηθήσει .Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Γεια σας. Έχετε ήδη κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Είναι αναμενόμενο να έχετε σκέψεις και εικόνες παρ' όλο που δεν βλέπετε πλέον τις ταινίες αυτές. Χρειάζεται χρόνος και νέες συνήθειες για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε την εξάρτηση. Θα ήταν πολύ βοηθητικό για εσάς να είστε σε μια σχέση ωστόσο αυτό θέλει μια μικρή προετοιμασία και ενημερότητα γύρω από τις δυσκολίες και τα μοτίβα που έχετε. Όσον αφορά τα εμπόδια, αυτά δεν μπορούμε να τα προβλέψουμε.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται υπερσεξουαλικη συμπεριφορά. Παλαιότερα ονομαζόταν σεξουαλικός εθισμός και φυσικά εχει κοινό υπόβαθρο με τις υπόλοιπες εξαρτητικες συμπεριφορές. Θα έλεγα ότι είναι δύσκολο όλα αυτά να απαντηθούν εδω και καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό σεξουαλικης υγείας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Η απεξάρτηση πορνογραφίας είναι επίσης μια διαδικασία που θέλει μέθοδο και μια δομημένη συμπεριφοριστικη καθοδήγηση του εαυτού μας. Μπράβο σας που κάνατε αυτό το βήμα συνεχίστε έτσι ώστε να δημιουργήσετε καινουρια μοτίβα πιο παραγωγικά στην καθημερινότητα σας και συνεπώς στην σεξουαλικη σας δραστηριότητα με σύντροφο. Θέλει ηρεμία και απενοχοποίηση ώστε να εστιάσετε στην καλύτερη εκδοχή σας

    Μαυροκορδάτος Ευθύμιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Για να γίνει διάγνωση εθισμού δεν αρκεί να μας "λείπει" και να "σκεφτόμαστε" την συμπεριφορά που θεωρούμε εθιστική και καλό είναι τέτοιες διαγνώσεις να γίνονται από ειδικό. Περισσότερες πληροφορίες που ίσως σας δώσουν μια κατεύθυνση μπορείτε να βρείτε https://slaafws.org/
    Ας λάβουμε υπόψη ότι η σεξουάλικότητα εκφράζεται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, δεν υπάρχει σωστός τρόπος ή συχνότητα και συνήθως αυτό που δυσκολεύει τη σεξουαλική μας ζωή είναι τα συναισθήματα ντροπής ή ενοχής που κάποιες φορές συνοδεύουν την σεξουαλικότητά μας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες