• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 02/03/2023

Ενδείκνυται για ημικρανίες;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι και εχει πολύ καλά αποτελέσματα

    Soul Therapy

    Βελονιστής

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν θέλω να εκφέρω άποψη διότι θεωρώ ότι ο βελονισμός είναι μία μορφή ανατολικής ιατρικής, η οποία δεν ξέρω σε πόσο επιστημονικά δεδομένα στηρίζεται ή απλώς στην εμπειρία πρακτικών ιατρών, οι οποίοι παραμένουν επί αιώνες στις μεθόδους τους για διάφορους λόγους.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ο βελονισμός είναι η καλύτερη μέθοδος θεραπείας για τις ημικρανίες. Σε συνδιασμό με την ομοιοπαθητική τα αποτελέσματα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εντυπωσιακά.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Ο βελονισμός είναι μία επιστημονικά αποδεδειγμένη μέθοδος προφυλακτικικής αγωγής για την αντιμετώπιση των ημικρανιών. Στόχος του είναι να μειώση την ένταση ή τη συχνότητα των κρίσεων και μπορεί να συνδυαστεί και με φαρμακευτική αγωγή. Είναι μία ασφαλής μέθοδος όταν γίνει από εξειδικευμένο ιατρό.

    Παζιώνης Οδυσσέας

    Βελονιστής

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλημέρα σας. Ναί ενδείκνυται. Θα βοηθηθείτε πολύ, ώστε οι ημικρανίες να γίνουν σπανιότερες και ηπιότερες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • Ναι, ο βελονισμός ενδύκνυται για τισ ημικρανίες.
    Μόνος ή σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή, ανάλογα με τη βαρύτητα των ημικρανιών.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Ο βελονισμός έχει πολλές ενδείξεις. Θα μπορούσατε να τον δοκιμάσετε.

    Βλάχου Ιλιάνα

    Νευρολόγος

    Κέρκυρα

  • Ναι, μπορεί να βοηθήσει ο βελονισμός...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Ναί. Βοηθάει πολύ σε αυτές τις περιπτώσεις. Σε κάποιους μπορεί να μήν σταματήσει τις κρίσεις αλλά θα τις αραιώσει και θα τις κάνει πιό υποφερτές.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε . Τα αποτελέσματα είναι εξατομικευμένα και κάποιες φορές προσωρινά

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ

    Γεωργιάδης Αθανάσιος

    Ρευματολόγος

    Ιωάννινα