• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 03/07/2023

Καλησπέρα, Είμαι άντρας 37 ετών 1,80 υψος και 75 κιλα, γυμναζόμουν για χρόνια συστηματικά αλλα τα τελευταία 2 χρονια οχι τοσο, παρόλα αυτά έχω αρκετά δραστήρια καθημερινότητα. Ατμίζω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Ο πατέρας μου έχει ιστορικό καρδιοπάθειας και κληρονομικής υπερλιπιδεμίας. Σύμφωνα με τις τελευταίες αιματολογικές μου εξετάσεις έχω τις παρακάτω τιμες Χοληστερίνη 202 mg/dL Τριγλυκερίδια 81 mg/dL HDL 61.0 mg/dL LDL 121 mg/dL Απολιποπρωτείνη Α1 118 mg/dL Απολιποπρωτείνη Β 84 mg/dL Lp(α) < 10.0 mg/dL Ο γιατρός που είδε τις εξετάσεις μου, συνέστησε να λαμβάνω πιταβαστατίνη του 1mg καθημερινά. Ποιά είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Από το ιστορικό σας προκύπτει ότι έχετε παράγοντες κινδύνου για την εμφάνιση καρδιαγγειακής νόσου . Σύμφωνα για την πρωτογενή πρόληψη ο ιατρός σας έκρινε σκόπιμη την έναρξη φαρμακευτικής αγωγής, όπου θα συμφωνήσω σε αυτόν τον χειρισμό.

    Χαιρετάκη Ελένη - Premedicare

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • ΘΕΩΡΏ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΆΝΕΤΕ ΤΑΚΤΙΚΗ ΆΣΚΗΣΗ, ΝΑ ΠΡΟΣΈΞΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΑΝΈΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΌΤΕ ΘΑ ΚΡΙΘΕΊ ΕΆΝ ΧΡΕΙΆΖΕΣΤΕ Η ΟΧΙ ΑΓΩΓΉ. ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΚΆΝΕΤΕ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΡΔΙΑΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΠΙΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ LDL ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΨΗ

    Τριανταφύλλου Φωτεινή

    Καρδιολόγος

    Φάρσαλα

  • ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ LDL ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 116 ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ 40. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δεν μπορώ να υποκαταστήσω από απόσταση τον γιατρό που έδωσε την παραπάνω συμβουλή. Υπάρχει σάκχαρο; Παρόλα αυτά η ηλικία και οι παραπάνω τιμές λιπιδίων θα μπορούσαν να μας κάνουν να περιμένουμε.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Ορθώς πρότεινε την έναρξη στατικής. Βάση ηλικίας, φύλου, καπνίσματος και τιμών χοληστερίνης και υψηλής α λιποπρωτεινης είσαι άτομο υψηλού κινδύνου και χρήζεις αγωγή με στατινη. Η συγκεκριμένη ειναι από τις νεότερες και λιγότερες παρενέργειες

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Δεν είναι απαραίτητο με αυτές τις εξετάσεις να λάβετε στατίνη

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι