• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 18/03/2023

Έχω ldl 147 και hdl 49.Τι πρέπει να κάνω.. Είμαι 46 χρονων

7 ειδικοί απάντησαν

  • Σίγουρα άσκηση, απώλεια βάρους και προσοχή στα λιπαρά. Επανέλεγχος αιματολογικος εντός 6μηνου και εκτίμηση από τον γιατρό σας.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Να κόψετε το κάπνισμα εάν καπνίζετε, να αυξήσετε τη σωματική δραστηριότητα και να έχετε καλά ρυθμισμένη αρτηριακή πίεση. Θα παρακολουθείτε τη χοληστερίνη σας ανά 6μηνο έχοντας βελτιώσει και την καθημερινή σας διατροφή.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Αναλόγως των υπολοίπων παραγόντων κινδύνου από απλή δίαιτα έως θεραπεία με υπολιπιδαιμικό.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Διατροφή χαμηλή σε λιπαρά, άσκηση και απώλεια βάρους και επανελεγχο λιπιδίων σε 3 μήνες - αν παρολα αυτά στο τρίμηνο παραμενει η LDL σε αυτά τα επίπεδα (στόχος κάτω από 115 τουλάχιστον) θα χρειαστεί να αρχισετε και χαπι

    Ψώχιας Πολύκαρπος

    Στρατιωτικός Ιατρός - Ειδικός Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • να μειώσεις τυρί,αλλαντικά,πίτσες, γύρους γλυκά τηγανιτά και παράλληλα να αυξήσεις τη λήψη ψαριών και να αρχίσεις ηπια-μετρια ασκηση

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Οι τιμες απο μονες τους δεν λενε πολλα. Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Πιεση, καπνισμα ιστορικο κτλ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Οι τιμές αυτές θα χρειαστεί να συσχετιστούν με το ιστορικό σας και άλλα πολλά ώστε να σας δώσουμε την κατάλληλη απάντηση

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός