• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Ειμαι γυναικα 50 σε εμμηνοπαυση και εχω χοληστερινη 250, ldl 148, hdl 89 και τριγλυκεριδια 68. Πρεπει να παρω χαπι για χοληστερινη; δεν καπνίζω, δεν ασκούμαι

5 ειδικοί απάντησαν

  • ΌΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ. ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΑΚΤΙΚΗ ΆΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΉ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΑΝΑΚΆΝΕΤΕ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΚΡΙΘΕΊ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟ ΣΥΜΒΑΝ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΕΩΣ ΚΑΙ 50%-ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΟΠΩΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΑΚΗ ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΣΤΟΧΟ LDL<100

    Τριανταφύλλου Φωτεινή

    Καρδιολόγος

    Φάρσαλα

  • ΣΤΟΧΟΣ LDL ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΤΟ 100 ΚΑΙ ΚΑΤΩ. ΑΡΑ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3-6 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Η LDL ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 120 ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΓΩΓΗ. (ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 120, ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΜΟΝΙΜΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΑΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ, ΑΛΛΙΩΣ ΧΑΠΙ).

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Με βάση αυτά που δηλώνεις αν δεν έχεις κληρονομικό ιστορικό η άλλους παράγοντες κινδύνου ( πχ υπέρταση) θεωρείσαι χαμηλού κινδύνου και οι οδηγίες ειναι για διατροφικές αλλαγές απώλεια βάρους( αν εισαι υπέρβαρη η έχεις κεντρικού τύπου παχυσαρκία ) και ασκηση σε πρώτη φάση

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Αν και η Ηdl είναι ανεβασμένη πιστεύω πως θα έπρεπε να ξεκινήσεις μια μικρή δοση στατινης αν δεν μπορείς να κατεβάσεις τη χοληστερίνη με αλλαγή διατροφής

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος