• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 21/08/2023

Είμαι γυναίκα 42 ετών και φέτος η χοληστερόλη μου είναι 222, ενώ πέρυσι ήταν 169,2. Επίσης αυξήθηκε η LDL από 84 σε 154. Είναι λογική τόσο μεγάλη αύξηση; Έχει σημασία που, ενώ την τελευταία εβδομάδα πριν την εξέταση δεν έτρωγα ιδιαίτερα κρεατικά, την ημέρα πριν την αιματολογική έφαγα λίγο - αλλά μόνο - κρέας; (Δεν ξέρω εάν έχει σημασία: Ήμουν και είμαι παχύσαρκη, ίσως λίγα κιλά παραπάνω σε σχέση με την περίοδο των περσινών εξετάσεων. Το σάκχαρό μου μειώθηκε από 99 σε 85 και η HDL ήταν 71,3 και φέτος 53.). Ευχαριατώ για το χρόνο σας.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αν το κρέας ήταν μόνο ψαχνό δεν θα δικαιολογούσε τέτοια νούμερα.Αν ήταν λιπαρό η τηγανητό ίσως και να έπαιξε ρόλο.ουτως η άλλως καλό θα ήταν σε 7-10 ημέρες να επαναλάβεις τις εξετασεις

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι φυσιολογική και αναμενόμενη η αύξηση των λιπιδίων. Η διατροφή πέριξ των εξετάσεων δεν παι ζει κανένα ρόλο.

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας