• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 18/07/2023

42 ετών αντρας χρόνια δωρητής αίματος. Ατμιστής με σχετικά καλή διατροφή φυσιολογικό βάρος και ήπια άσκηση (περπάτημα)2-3 φορές εβδομαδιαίως επί 50 λεπτά. Τα αποτελέσματα 251 chol, HDL 51, LDL 164, TRIG 182, VLDL 36, LP(a)209.Ο καρδιολογικός έλεγχος και το τεστ κοπώσεως άνευ ευρημάτων. Μου συστήθηκε άμεσα να ξεκινήσω 10mg στατίνες και επανέλεγχος σε 2 μήνες με αυστηρότερη διατροφή. Ποια είναι η εκτίμηση σας;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται ότι η έναρξη υπολιπιδαιμικης αγωγής είναι σωστη

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Ο θεράπων ιατρό σας συνέστησε την έναρξη της φαρμακευτικής αγωγής καθώς και την σωστή διατροφή και συγχρόνως αερόβια άσκηση για την πρόληψη καρδιαγγειακής νόσου. Η εκτίμηση μου είναι ότι θα πρέπει να ακολουθήσετε τις ανωτέρω συστάσεις.

    Χαιρετάκη Ελένη - Premedicare

    Καρδιολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • ΣΥΜΦΩΝΏ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΆΠΟΝΤΑ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Με βάση τις εξετάσεις σας ο καρδιαγγειακός κίνδυνος είναι αρκετά αυξημένος έστω και σ' αυτήν την ηλικία. Εκτιμώ ότι οι οδηγίες είναι γενικά σωστές και ε προσθέτω διακοπή ατμίσματος και ενίσχυση δόσεως στατίνης αν χρειαστεί.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Η ΑΥΞΗΜΕΝΗ LP-A ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΥΟΚΑΡΔΙΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ LDL ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΣΤΑΤΙΝΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ. ΗΠΙΑ ΑΣΚΗΣΗ 1/2 ΩΡΑ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ

    Τριανταφύλλου Φωτεινή

    Καρδιολόγος

    Φάρσαλα

  • Με αυτές τις τιμές καλά έκανε ο γιατρός σας και σας πρότεινε φαρμακευτική αγωγή.

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Συμφωνω απολυτα λογω και της υψηλης Lpa που αποτελει ανεξαρτητο παραγοντα προκλησης αθηρωματικης νοσου για την οποια για την ωρα δεν υπαρχει φαρμακο!

    Κωστάλας Λεωνίδας

    Παθολόγος

    Χολαργός

  • Ορθώς έγινε η σύσταση πρέπει να ξεκινήσεις θεραπεία με στατίνη και αλλαγή του τρόπου ζωής

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια